Giełdowa kawa zaliczyła pokaźne odbicie

opublikowano: 03-02-2023, 14:04
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Kontrakty terminowe na arabicę drożeją mimo ryzyka recesji w USA, na przekór funduszom hedgingowym posiadającym pozycje nastawione na spadek

Notowane na nowojorskiej giełdzie derywaty na niższej jakości kawę Arabica w ciągu ostatnich trzech tygodni podrożały o ponad 25 USD, a ich notowania nieuchronnie zmierzają w kierunku 180 USD. Ruch wzrostowy spowodowały informacje o niedoborze podaży wysokiej jakości kawy Robusta, której cena również podskoczyła i przebiła barierę 2 tys. USD za kontrakt.

Wyprzedaż na rynku futures na kawę rozpoczęła się w październiku ubiegłego roku i trwała bez przerwy aż do drugiego tygodnia stycznia 2023 r. Jej bezpośrednim powodem był strach przed recesją, która miała osłabić popyt. Do zjazdu cenowego dołożyły się też fundusze hedgingowe, który chętnie grały na spadek cen kawy. Tłumaczyły to zbyt wysoką wyceną oraz nieracjonalną paniką rynku, spowodowaną przymrozkami Brazylii mającymi doprowadzić do uszkodzenia części plonów kawowca. Według danych Saxo Banku w tygodniu zakończonym 17 stycznia łączna wartość nominalna krótkich pozycji sięgnęła 2,4 mld USD.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane