Giertych: raport komisji ds. PKN Orlen w ciągu dwóch tygodni

Polska Agencja Prasowa SA
20-08-2005, 13:31

Wiceszef sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen Roman Giertych (LPR) zapowiedział w sobotę we Wrocławiu, że sprawozdanie kończące pracę komisji zostanie przedstawione w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Swoją drugą poprawkę do projektu raportu komisji lider LPR zamierza przedstawić w najbliższych dniach.

Wiceszef sejmowej komisji śledczej do spraw PKN Orlen Roman Giertych (LPR) zapowiedział w sobotę we Wrocławiu, że sprawozdanie kończące pracę komisji zostanie przedstawione w ciągu dwóch najbliższych tygodni. Swoją drugą poprawkę do projektu raportu komisji lider LPR zamierza przedstawić w najbliższych dniach.

"Chciałbym doprowadzić do sytuacji, w której komisja przyjmie sprawozdanie w przyszłym tygodniu. To jest rzecz, którą chciałem zarekomendować na najbliższym posiedzeniu komisji. Myślę, że jest taka perspektywa. Jeśli raportu nie uda się przedstawić w przyszłym tygodniu, to na pewno tak się stanie za dwa tygodnie" - oświadczył podczas konferencji prasowej we Wrocławiu Giertych.

    Giertych, pytany przez PAP, jakie wnioski zawrze w poprawce, nie chciał mówić o szczegółach. "Na pewno będzie Trybunał Stanu" dla b. premiera Leszka Millera, b. minister sprawiedliwości Barbary Piwnik i prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego - zpowiedział. "To nie ulega wątpliwości. Będą też nowe rzeczy i zachęcam do przeczytania raportu" - dodał lider LPR.

    Na początku sierpnia Giertych przedstawił dziennikarzom i komisji śledczej swoją pierwszą poprawkę do projektu raportu. Domagał się w niej postawienia prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego przed Trybunałem Stanu. Zdaniem posła, Kwaśniewski "świadomie i w sposób całkowicie przemyślany" przyczynił się i usiłował doprowadzić do sprzedaży na rzecz Rosjan polskiego sektora naftowego.

    W sobote Giertych odniósł się też do informacji opublikowanych w "Rzeczpospolitej", która napisała, że w tajnych pomieszczeniach Kancelarii Premiera znajdują się aż trzy MSZ-owskie oświadczenia majątkowe Włodzimierza Cimoszewicza za 2001 rok.

    "Najciekawsza jest data trzeciego oświadczenia - 20 kwietnia 2002 r. To przeczy tezom sztabu Cimoszewicza, że nie mogło być oświadczenia majątkowego właśnie tego dnia. Natomiast jak zeznała pani Jarucka, 20 kwietnia Cimoszewicz dał jej pełnomocnictwo do wymiany oświadczenia majątkowego. Mam wrażenie, że Cimoszewicz wszedł w spiralę kłamstw, jedno kłamstwo pociąga za sobą drugie. I tak się toczy i coraz bardziej brnie w bagno nieprawdy w tej sprawie" - powiedział Giertych.

    Giertych dodał, że cieszy się, że sprawą zajęła się prokuratura. "Nie sądzę bowiem, aby komisja w atmosferze toczącej się kampanii wyborczej była w stanie zebrać w tej sprawie wszystkie dowody i je ocenić. Komisja przedstawi raport, w którym ta sprawa znajdzie swoje miejsce, ale na zasadzie wstępnej. Ostateczny głos ma prokuratura i sąd" - powiedział lider LPR.

    Lider LPR przedstawił w sobotę dziennikarzom liderów list z Dolnego Śląska. We Wrocławiu listę kandydatów otwiera poseł Janusz Dobrosz, przewodniczący sejmowej komisji śledczej do spraw PZU. W okręgu legnickim "jedynką" został Piotr Ślusarczyk, sekretarz Zarządu Głównego LPR. Natomiast w okręgu wałbrzyskim z pierwszego miejsca wystartuje Paweł Sulowski, członek Zarządu Głównego LPR i radny sejmiku województwa dolnośląskiego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Giertych: raport komisji ds. PKN Orlen w ciągu dwóch tygodni