To największa kwota spośród krajów produkujących ropę naftową w regionie Bliskiego Wschodu i Północnej Afryki. Łączna wartość inwestycji tych państwa szacowana jest na 765 mld USD, wynika z danych opublikowanych przez Arab Petroleum Investments, pożyczkodawcy znanego jako Apicorp.
Koszty inflacyjne są jednym z najważniejszych czynników wpływających na wzrost kwot inwestycji energetycznych – napisał Apicorp w raporcie, w którym wyliczył, że koszty w regionie zwiększyły się ponad trzykrotnie od 2003 r.
Arabia Saudyjska znalazła się na szczycie listy zakontraktowanych inwestycji w regionie, głównie dzięki projektom Saudi Arabian Oil i Saudi Basic Industries Corporation (SABIC). Wiceliderem zestawienia zostały Zjednoczone Emiraty Arabskie, które planują wydatki inwestycyjne rzędu 113 mld USD.
Trzecie miejsce zajęła Algieria, której udało się zdystansować Katar, Iran i Irak. Ten północno afrykański kraj zamierza przeznaczyć na inwestycje energetyczne 82 mld USD. Z kolei irańskie projekty podliczono na 61 mld a irackie na 69 mld USD.
Opracowanie obejmuje projekty związane z ropą naftową, gazem, produktami petrochemicznymi i energią, wobec których oczekuje się podjęcia ostatecznych decyzji inwestycyjnych.