Glapiński: możliwa dalsza konsolidacja sektora bankowego i ubezpieczeniowego

  • PAP
opublikowano: 14-04-2021, 09:56

W przyszłości możliwa jest dalsza konsolidacja sektora bankowego i ubezpieczeniowego - powiedział w środę prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński podczas otwarcia 21. Banking Forum i 17. Insurance Forum.

“Bieżące wyzwania dotykają w różnym stopniu poszczególnych instytucji i w końcu się polski system finansowy z nimi upora. Mniej obciążone instytucje wykorzystają zapewne wynikające z tego przewagi i wpłynie to na kształt zmian na mapie naszego systemu finansowego, który i tak podlega dynamicznym przemianom w tych latach” - powiedział Glapiński.

Dodał, że niestety w ich wyniku nastąpi zapewne także dalsza konsolidacja, co może niekorzystnie wpłynąć na konkurencję w sektorze. "I choć aktualnie konkurencja nie wydaje się zaburzona, to jednak w przyszłości będzie zapewne postępować dalsza konsolidacja sektora bankowego i ubezpieczeniowego” - mówił.

Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski
Adam Glapiński, fot. Marek Wiśniewski

Zdaniem szefa NBP niskie stopy zwrotu z kapitału w małych i średnich instytucjach będą zachęcać do fuzji i przejęć pozwalających na wykorzystanie efektów skali.

Wskazał, że nie bez znaczenia są tu oczywiście koszty i bariery wejścia. “Dlatego zawsze stałem na stanowisku, że obciążenia sprawozdawcze i regulacyjne powinny być proporcjonalne do skali działania poszczególnych instytucji. Oczywiście z uwzględnieniem konieczności zapewnienia bezpieczeństwa ich działania” - powiedział prezes banku centralnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane