Gosiewski: do połowy roku nowe przepisy o lustracji majątkowej

(Marek Druś)
21-12-2006, 16:12

Wszystkie osoby objęte lustracją będą zobowiązane do ujawnienia majątku, a także źródeł jego pochodzenia, powiedział Gosiewski.

Poszerzenie jawności życia w sferze dochodów osób, pełniących funkcje publiczne, powiększenie katalogu tych osób, wnikliwą kontrolę ich oświadczeń majątkowych i zaostrzenie kar za zatajenia prawdy - zakłada m.in. rządowy projekt zmian w przepisach, dotyczących lustracji majątkowej, które miałyby wejść w życie za pół roku.

Już w pierwszej połowie stycznia projektem powinien się zająć rząd; do połowy roku może go uchwalić parlament - powiedział w czwartek na konferencji prasowej w Kielcach szef Komitetu Stałego Rady Ministrów Przemysław Gosiewski, który jest pomysłodawcą proponowanych regulacji.

Jak podkreślił, "usprawniony mechanizm jawnego funkcjonowania życia publicznego powinien stać się ważnym i skutecznym narzędziem walki z korupcją".

Zgodnie z założeniami, obowiązkowi lustracji majątkowej mają podlegać wszyscy funkcjonariusze państwowi - od prezydenta poczynając, a na prezesach spółek Skarbu Państwa, banków państwowych i NFZ kończąc, osoby zasiadające w samorządach terytorialnych (włącznie z dyrektorami jednostek organizacyjnych podległych tym samorządom) oraz parlamentarzyści, sędziowie, prokuratorzy, osoby na kierowniczych stanowiskach w policji i innych służbach mundurowych, a także funkcjonariusze służby dyplomatycznej.

Wszystkie te osoby będą zobowiązane nie tylko do podania w oświadczeniu jaki mają majątek, lecz także do ujawnienia jego źródeł - powiedział Gosiewski.

Obowiązkowe ma być również ujawnianie odrębnego majątku współmałżonka osoby publicznej oraz wszystkich umów, które w ciągu pięciu lat od złożenia oświadczenia służyły przekazaniu majątku przez osoby pełniące funkcje publiczne innej osobie. Jak zaznaczył minister, te właśnie rozwiązania mają uniemożliwić najczęściej wykorzystywane sposoby omijania przepisów antykorupcyjnych.

W nowej ustawie ma zostać również przywrócona równość osób pełniących funkcje publiczne wobec prawa. Jak wyjaśnił Gosiewski, dotychczas do ujawnienia majątku zobowiązani byli m.in. samorządowiec i parlamentarzysta, natomiast do ujawnienia oświadczenia majątkowego ministra była wymagana jego zgoda. Teraz tajnych oświadczeń majątkowych już nie będzie - oznajmił minister. Dodał, że wprowadzona zostanie też jawność informacji dotyczących zatrudnienia współmałżonka osoby publicznej.

"Ci, którzy przyjmą oświadczenia majątkowe, będą musieli złożyć publiczny raport z ich kontroli", zapowiedział Gosiewski. Sprawdzenie wiarygodności zeznań majątkowych będzie także zadaniem urzędów skarbowych.

W przypadku wykrycia nieprawidłowości wkraczać ma Centralne Biuro Antykorupcyjne. "Będzie to więc kontrola realna, bo dotychczas było tak, że do złożonych oświadczeń majątkowych prawie nikt nie zaglądał", ocenił przewodniczący Komitetu Stałego Rady Ministrów.

Jeśli autor oświadczenia nie udowodni w pełni legalności swego majątku, to ta jego część, której źródło nie zostało udowodnione, będzie podlegać przepadkowi na rzecz Skarbu Państwa, na podstawie wyroku sądowego. Surowe sankcje karnofinansowe mają objąć także tych funkcjonariuszy publicznych, którzy nie złożą oświadczeń, lub podadzą w nich nieprawdę.

"Nie należy się bowiem godzić na to, że jeśli ktoś się dopuścił korupcji, to potem może cieszyć się bezkarnie z pożytku ze swojego przestępstwa", podsumował Gosiewski.

(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Gosiewski: do połowy roku nowe przepisy o lustracji majątkowej