Gospodarka Australii rosła najwolniej od 2009 r.

opublikowano: 04-09-2019, 06:37

Australijska gospodarka rozwijała się w najwolniejszym tempie od czasu ostatniej światowej recesji. W dużej mierze spowodowane to było słabością sektora mieszkaniowego, co sugeruje potrzebę dodatkowego bodźca.

Produkt krajowy brutto wzrósł o 0,5 proc. w drugim kwartale 2019 r. Odczyt pokrył się z medianą oczekiwań ekonomistów, wynika z danych australijskiego biura statystycznego. W porównaniu z rokiem ubiegłym gospodarka wzrosła o 1,4 proc., co stanowi najsłabsze tempo od trzeciego kwartału 2009 r.

Sydney, Australia
Zobacz więcej

Sydney, Australia fot. Bloomberg

Rozwój wspierany był przez wydatki rządowe na infrastrukturę i boom handlowy. Eksporterzy towarów cieszyli się gwałtownym wzrostem notowań rudy żelaza, największego towaru eksportowego. Zniżkę odnotowały jednak inwestycje mieszkaniowe, co podkreśla potrzebę cięć stóp procentowych przez Bank Rezerw. Zmniejszyły się one o 4,4 proc., odejmując 0,2 punktu procentowego od PKB.

Konsumpcja krajowa - która stanowi trzy piąte PKB - pozostała na niskim poziomie w drugim kwartale, odzwierciedlając słabe płace i wysokie zadłużenie gospodarstw domowych. Jednocześnie stopa oszczędności spadła do 2,3 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu