Gospodarka w IV kwartale rosła szybciej

DI
opublikowano: 09-02-2012, 00:00

TOMASZ BINKIEWICZ

szef działu analiz DM BOŚ

Dane makroekonomiczne wskazują, że krajowa gospodarka rozwijała się w IV kwartale szybciej, niż oczekiwano. Silny popyt wewnętrzny, korzystny dla eksporterów słaby złoty, a jednocześnie skuteczna realizacja programów ograniczania kosztów sprzyjały w ubiegłym roku poprawie wyników finansowych największych krajowych spółek giełdowych. Wysoka dynamika skumulowanych zysków spółek należących do indeksu WIG20 widoczna była już po wynikach za III kwartał ubiegłego roku. Potwierdzało to tezę o względnej odporności krajowej gospodarki na zawirowania na rynkach globalnych. W IV kwartale ta tendencja powinna ulec dalszemu wyraźnemu wzmocnieniu.

Oprócz poprawy wyników na działalności operacyjnej na wielkość osiąganych zysków w roku 2011 wpływ miały również wydarzenia jednorazowe. Zysk wykazany przez KGHM, PKN Orlen oraz PGE ze sprzedaży akcji Polkomtela oraz sprzedaż akcji Telefonii Dialog przez KGHM będą miały istotny wpływ na spodziewaną wysoką dynamikę rocznych zysków krajowych blue chipów. Wśród licznej grupy spółek, które poprawiły wyniki finansowe w roku ubiegłym, należy wymienić również banki (np. PKO BP, Pekao, BRE, Getin) oraz koncerny energetyczne (PGE, Tauron).

Ujemnej dynamiki rocznych wyników możemy natomiast spodziewać się po GTC oraz TVN. W bieżącym roku spowolnienie gospodarcze powinno być już widoczne w wynikach finansowych spółek z WIG20. Dodatkowo bardzo negatywny wpływ na przyszłe zyski KGHM będzie miał wprowadzony podatek od kopalin. Dlatego spółkom będzie bardzo trudno w 2012 r. osiągnąć wyniki lepsze od ubiegłorocznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane