GPW: kolejna sesja bez rozstrzygnięć

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 24-04-2002, 16:29

Sesja ponownie nie przyniosła żadnych rozstrzygnięć co do przyszłej koniunktury giełdowej. Jednak jej przebieg od początku zapowiadał się ciekawie ze względu na ostatnie wydarzenia wokół Elektrimu, który jest coraz bliższy bankructwa. Jednak to nie walory byłego blue chipa znalazły się w centrum uwagi graczy. Tym razem całą uwagę rynku skoncentrował na

sobie BRE Bank. Kurs banku zniżkował w trakcie sesji nawet 5 proc. Poziom obrotów na jego walorach sięgał ponad 30 proc. całkowitej aktywności handlujących. W zgodnej opinii obserwatorów rynku, wyprzedaż była reakcją na obawy o konsekwencje inwestycji w Elektrim, a przede wszystkim jej wpływu na wyniki finansowe już w pierwszym kwartale.

BRE, który wraz z podmiotami zależnymi posiada 17,5 proc. warszawskiej spółki. W obliczu decyzji sądu o umorzeniu postępowania układowego BRE opublikował oświadczenie, że wycofuje swoje propozycje dotyczące udzielenia kredytu lub gwarancji spłaty znaczącej części zobowiązań będących przedmiotem negocjacji z wierzycielami. Elektrim tradycyjnie podlegał znacznym wahaniom kursu. Zwyżki w trakcie sesji wywołały uspokajające wypowiedzi przedstawicieli obligatariuszy Elektrimu. Według nich wciąż są nadzieje przezwyciężenie impasu w negocjacjach. Spekulacjom na papierach Elektrimu towarzyszyły jednak wyraźnie niższe obroty w porównaniu z poprzednimi sesjami.

Początek notowań przyniósł spadki kursów akcji. Indeks największych spółek WIG20 zbliżył się do psychologicznego wsparcia na wysokości 1,3 tys. punktów. Podobnie jak na poprzednich sesjach test wypadł pomyślnie dla posiadaczy akcji blue chipów. Próba sił na tym poziomie nie zwiększyła aktywności żadnej ze stron. Podaż nie wykazała determinacji w dążeniu do przebicia ważnej strefy. Następnie popyt nie był w stanie wygenerować mocniejszego impulsu do odbicia. Taki obraz rynku utrzymał się do końca notowań. Zakres wahań wartości indeksu WIG 20 w trakcie sesji wyniósł jedynie 10 punktów. Niskiej zmienności rynku towarzyszyły malejące obroty. Niechęć do większego zaangażowania w akcje może świadczyć o wyczekiwaniu inwestorów na decyzję RPP. Rynek spodziewa się redukcji stóp o 100 punktów bazowych. Takiej decyzji nikt jednak nie przyjmie z entuzjazmem. Będzie to najprawdopodobniej ostatnia obniżka w tym roku.

Wyprzedaż akcji BRE wpłynęła na gorsze postrzeganie całego sektora bankowego, w którym jedynie BPH PBK zwiększył wycenę. Kursy pozostałych blue chipów jak TPSA i PKN zachowały się bardzo stabilnie. Natomiast bardzo słabo zaprezentowały się spółki informatyczne z Softbankiem i Comarchem na czele. Pomimo przeceny kupno tych walorów w obecnym momencie jest obarczone dużym ryzykiem. Wśród niewielu walorów, które powiększały wycenę był Mostostal

Export i Ocean. Kurs budowlanej spółki zyskuje po uruchomieniu programu buy backu. Z kolei zwyżkę Oceanu można wiązać z dzisiejszym WZA, które ma zdecydować o emisji akcji skierowanej dla inwestora.

SG

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sebastian Gawłowski

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy