GPW: piątkowy wzrost WIG20 zmniejszył tygodniową stratę

(Artur Szymański)
opublikowano: 28-10-2005, 16:47

Ostatnią sesję tygodnia inwestorzy na GPW kończą w zupełnie innych nastrojach niż ją zaczynali. Na finiszu notowań WIG20 zyskał 0,6 proc., choć startował z około 1-proc. minusa. Mimo piątkowej zwyżki indeks blue chipów w przekroju tygodnia nie uniknął 0,3-proc. straty.

Ostatnią sesję tygodnia inwestorzy na GPW kończą w zupełnie innych nastrojach niż ją zaczynali. Na finiszu notowań WIG20 zyskał 0,6 proc., choć startował z około 1-proc. minusa. Mimo piątkowej zwyżki indeks blue chipów w przekroju tygodnia nie uniknął 0,3-proc. straty.

Druga połowa piątkowej sesji wlała otuchę w serca posiadaczy akcji. Rano WIG20 dotknął wsparcia w postaci zniesienia 38,2 proc. fali wzrostowej, ale jeszcze szybciej wrócił ponad barierę. Podobnie jak w czwartek, fundusze znów skutecznie wybroniły rynek przed rozkręceniem spirali spadku.

Kolejne godziny upłynęły w konsolidacji powyżej dziennego dołka. Inwestorzy czekali na rozstrzygnięcia na arenie politycznej i dane z USA. Tych pierwszych się nie doczekali, natomiast informacje zza oceanu zaowocowały wyprowadzeniem odbicia w końcówce notowań.

Produkt krajowy brutto Stanów Zjednoczonych wzrósł w III kwartale o 3,8 proc. wobec 3,3 proc. w II kwartale. Prognozy analityków zakładały wzrost PKB o 3,6 proc. Lepsze od oczekiwań dane makro doprowadziły do odrobienia strat przez indeksy giełd zachodnioeuropejskich. Ocieplenie klimatu na Zachodzie dobrze przysłużyło się warszawskiej giełdzie.

Rynek w górę najmocniej ciągnęła Telekomunikacja Polska, która z początkowego spadku kursu zdołała wybić się na 2,6-proc. plus na zamknięciu. O 2,7 proc. podrożały walory KGHM. Analitycy Mitsui & Co. Ltd. opublikowali w piątek raport, z którego wynika że globalny popyt na miedź wzrośnie w przyszłym roku o 3,8 proc. W Chinach, które są największym odbiorcą metalu, popyt wzrośnie o 11 proc. Z nawiązką zrównoważy to spadek popytu z USA i Unii Europejskiej.

Najwyższej wartości obroty 142 mln zł zanotowano na akcjach PKO BP. Akcje banku nie wzięły udziału w zwyżce kończącej sesję i zanotowały 1,8-proc. spadek wartości. Niewiele mniejszą aktywność inwestorów zaobserwowano w przypadku akcji PKN Orlen, które nie zmieniły w piątek wartości.

Do łask inwestorów powróciły spółki, w których znaczącym akcjonariuszem jest Roman Karkosik. Podrożały walory Skotanu (najwyższy wzrost na rynku +22,25 proc.), Alchemii i Boryszewa. Początkowe straty odrobiły w końcówce PC Guard i Bioton. Ten drugi przerwał serię czterech dni spadków i odbił w górę na prawie 13 proc. Czwartkową zwyżkę oddał natomiast częściowo Mostostal Płock. AS

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Artur Szymański)

Polecane