GPW w cieniu gigantów

Katarzyna Łasica, Anna Pronińska
opublikowano: 05-06-2006, 00:00

W konsolidacji światowych giełd karty rozdają Amerykanie. Polska może zostać z tej gry wykluczona. Ale nie musi trafić na margines.

Nowojorska giełda papierów wartościowych NYSE zawarła umowę w sprawie kupna paneuropejskiego operatora giełdowego — Euronextu. 7,78 mld EUR wystarczyło, by przebić ofertę niemieckiej Deu-tsche Börse. Dzięki konsolidacji parkietów powstanie pierwsza na świecie transatlantycka giełda papierów wartościowych.

Jean-Francois Theodore, prezes Euronextu, widzi miejsce w nowym transatlantyckim projekcie dla wielkiego przegranego — Deu-tsche Börse. Jego zdaniem, jest szansa, by w jego skład weszła Borsa Italiana jeszcze przed zamknięciem transakcji przejęcia Euronextu przez NYSE.

Mocna druga liga?

Konsolidacja europejskich giełd może zepchnąć warszawską na margines rynku. Tego najbardziej obawia się ustępujący prezes Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie (GPW).

— Powinniśmy być gotowi do działań i negocjacji. Polska strategia musi polegać na trzymaniu ręki na pulsie i dbaniu o to, by nie doszło do marginalizacji — mówi Wiesław Rozłucki.

Jacek Socha, wiceprezes PricewaterhouseCoopers (PwC), uwa- ża, że przejęcie Euronextu przez NYSE na razie nie wpłynie na utratę mocnej pozycji GPW w regionie.

— Dla polskiej giełdy mogłoby okazać się groźne, gdyby połączona NYSE Euronext znalazła partnera w Europie Środkowo-Wschodniej. To mogłoby oznaczać marginalizację GPW w regionie — mówi Jacek Socha.

Zapobiec temu mogłaby szybka prywatyzacja warszawskiej giełdy.

— Jeśli nie zostanie podjęty proces prywatyzacji GPW, a giełda pozostanie pasywna wobec toczących się procesów konsolidacyjnych, które obecnie obserwujemy, możemy mieć do czynienia z osłabieniem jej pozycji — dodaje Jacek Socha, wiceprezes PwC.

Zamorskie podboje

Obecnie trwa zacięta walka o status największej giełdy świata. By utrzymać prymat, nie można już skupiać się na działalności na jednym kontynencie.

— Warszawska giełda powinna śledzić, co się dzieje na świecie. Z chwilą wejścia Amerykanów na europejski rynek rozpoczął się nowy etap gry, w którym, niestety, nie jesteśmy rozgrywającym — mówi Wiesław Rozłucki.

Po fuzji wartość rynkowa nowej spółki NYSE Euronext przekroczy 21 mld USD, a łączne obroty miesięczne wyniosą ponad 2,1 bln USD.

Niedługo Euronext prawdopodobnie zostanie operatorem kolejnego europejskiego parkietu. W piątek wstępne rozmowy z Euronex-tem rozpoczęła spółka zarządzająca mediolańską giełdą.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica, Anna Pronińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / GPW w cieniu gigantów