Greenspan ostrzega przed rosnącym długiem i inflacją

opublikowano: 14-11-2018, 14:20

Alan Greenspan, były przewodniczący amerykańskiej Rezerwy Federalnej uważa, że rosnące obciążenie długami USA może przerwać obecną ekspansję i ostrzegł, że napięty rynek pracy może podnieść inflację.

Zaczynam dostrzegać pierwsze oznaki wyższej inflacji - powiedział Greenspan. W jego opinii zauważalne jest to przede wszystkim w zacieśnieniu rynku pracy, które stały się obecnie bardzo napięte. 

Alan Greenspan
Zobacz więcej

Alan Greenspan fot. Bloomberg

Zaczynamy wreszcie widzieć wzrost średnich zarobków i wyraźnie nie ma za tym idącego żadnego wzrostu  wydajności – wyjaśnia oficjel.

Inflacja mierzona preferowanym przez Fed wskaźnikiem presji cenowej wyniosła 2 proc. w ciągu 12 miesięcy do września, po przekroczeniu tego progu od 2012 r. Znajduje się w obrębie celu przyjętego przez amerykański odpowiednik banku centralnego. Tymczasem stopa bezrobocia spadła do 3,7 proc., najniższego poziomu od 1969 r., a średnia stawka godzinowa wynagrodzenia jest coraz wyższe.

Zdaniem Greenspana, rosnące zadłużenie USA może osłabić ekspansję gospodarczą.

Obniżka podatków faktycznie wpłynęła na zwiększenie prężności i elastyczności i nadal odczuwamy jej pozytywne skutki, ale nie jest to wystarczające działanie, aby zrekompensować rzeczywisty deficyt – dodał Greenspan podkreślając, że "…nie możesz mieć obniżki podatków bez znalezienia przychodów gdzie indziej. Inaczej masz problemy".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Newsmax

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu