Gronicki: MF przedstawi w lutym 'plan B' spełnienia kryterium fiskalnego

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 07-02-2005, 19:52

Ministerstwo Finansów przedstawi 16 lutego "plan B" spełnienia kryterium fiskalnego z Maastricht na wypadek niekorzystnej dla Polski unijnej klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych - poinformował w poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki

Ministerstwo Finansów przedstawi 16 lutego "plan B" spełnienia kryterium fiskalnego z Maastricht na wypadek niekorzystnej dla Polski unijnej klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych - poinformował w poniedziałek minister finansów Mirosław Gronicki

"Ministerstwo Finansów ma swój plan B, który będzie zakładał ograniczenie wydatków w sektorze finansów publicznych. RPP dostanie ten plan do oceny i weryfikacji na następne posiedzenie, a po 15 lutego planujemy upublicznić zręby tego planu" - powiedział Gronicki dziennikarzom.

Minister finansów dodał, że 16 lutego odbędzie się konferencja prasowa poświęcona temu planowi.

Rząd chce, aby Polska weszła do strefy euro w 2009 roku, mimo niekorzystnego w tej kwestii stanowiska Komisji Europejskiej. KE w ubiegłym tygodniu uznała, że Polska do 2007 roku raczej nie spełni kryteriów fiskalnych UE, które umożliwiłyby jej przyjęcie euro w 2009 r.

Dla terminu przyjęcia euro przez Polskę kluczowa może być bowiem kwestia klasyfikacji otwartych funduszy emerytalnych (OFE). Gdyby KE utrzymała zdanie, że fundusze nie są częścią finansów publicznych polska droga do euro byłaby dłuższa.

Zdaniem ministra finansów Mirosława Gronickiego, utrzymanie niekorzystnej dla Polski klasyfikacji OFE przez KE spowodowałoby wzrost deficytu w 2007 roku do 3,9 proc. PKB zamiast 2,2 proc. PKB, jak to przewiduje program konwergencji.

W ubiegłym roku KE uznała OFE za część sektora prywatnego, co powoduje że transfery do OFE zwiększają deficyt finansów. Jednak do marca 2007 r. obowiązuje okres przejściowy i Polska może zaliczać OFE do sektora finansów publicznych.

Dlatego, zarówno rząd jak i RPP uznały, że przy ocenie spełnienia kryteriów zbieżności właściwe byłoby uwzględnienie krótkoterminowych kosztów wynikających z wprowadzenia reformy emerytalnej, która jednak w dłuższym okresie ogranicza dług publiczny.

"W tej chwili stosowanie reformy kosztuje budżet 1,5 proc. PKB w postaci transferów. Jeżeli Unia nie zaliczy nam transferów do OFE do sektora publicznego, to w takiej sytuacji to co zapisaliśmy w programie konwergencji, czyli deficyt w 2007 roku 2,2 proc. zamienia się na deficyt 3,9 proc., ponieważ transfery i ich udział w PKB rosną z roku na rok" - powiedział Gronicki.

Aby móc wejść do strefy euro Polska musi spełnić tzw. kryteria z Maastricht, a przed przyjęciem wspólnej waluty złoty przez minimum dwa lata będzie musiał pozostawać w mechanizmie ERM2 (przejściowy dwuletni system kursowy Unii Europejskiej zakłada poruszanie się waluty w paśmie plus/minus 15 proc.).

Wcześniej przedstawiciele władz monetarnych UE wypowiadali się o możliwym zacieśnieniu tego pasma do plus/minus 2,25 proc. dla nowo przyjmowanych do strefy euro członków Unii.

Zdaniem szefa resortu finansów, korytarz wahań złotego w ERM2 plus/minus 2,25 proc. byłby trudny do utrzymania.

Prezes NBP Leszek Balcerowicz uważa zaś, że nadmiernie restrykcyjna interpretacja pasma wahań w ERM2 nie byłaby korzystna dla polskiej gospodarki.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane