Gronicki: W 2005 r. nie wykluczone emisje obligacji w euro i dolarach

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 08-06-2005, 18:54

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że kolejne emisje obligacji na rynki zagraniczne w 2005 roku odbędą się w dolarach i euro, w zależności od potrzeb i sytuacji rynkowej - poinformował w środę PAP minister finansów Mirosław Gronicki.

Ministerstwo Finansów nie wyklucza, że kolejne emisje obligacji na rynki zagraniczne w 2005 roku odbędą się w dolarach i euro, w zależności od potrzeb i sytuacji rynkowej - poinformował w środę PAP minister finansów Mirosław Gronicki.

Resort będzie chciał także podtrzymywać swoją obecność na rynku japońskim. "Polska będzie regularnym uczestnikiem rynku finansowego Japonii" - zapewnił minister.

Polska uplasowała w środę na rynku japońskim obligacje o wartości 75 mld jenów, z oprocentowaniem 1 proc. w skali roku. W 2004 roku resort finansów sprzedał w Japonii obligacje o wartości 50 mld jenów (449 mln USD) i kuponie odsetkowym 1,02 proc. Była to druga przeprowadzona przez Polskę emisja "samurajów". Wartość poprzedniej emisji wyniosła 25 mld jenów. 

Zdaniem ministra, najprawdopodobniej kolejne emisje polskich papierów odbędą się w euro i dolarach.

"Dwa rynki, które pozostają na ten rok to dolar i euro" - zaznaczył dodając, że termin tych emisji zależy od rozwoju sytuacji na rynku.  

"Trudno powiedzieć kiedy nastąpią kolejne emisje. Na pewno nie między połową lipca a końcem sierpnia. Jeśli uda się załatwić kolejne wcześniejsze spłaty, to może będziemy emitować. Jeżeli złoty się osłabi to, kto wie, czy nie warto wtedy pożyczać, korzystać z sytuacji" - stwierdził Gronicki.

Minister zaznaczył, że po rozmowach w Japonii jakie odbył na początku tego tygodnia przy okazji plasowania obligacji w jenach, przedterminowa spłata polskiego długu wobec tego kraju w tym roku wydaje się mało realna. 

"W tym roku (przedterminowa spłata długu wobec Japonii - PAP) jest mało prawdopodobna, ale ponieważ nasz dług sięga 2020 roku, to pozostawanie tak długo w Klubie Paryskim byłoby dla wizerunku Polski mało korzystne i to znajduje zrozumienie po stronie japońskiej" - powiedział minister. Japonii Polska jest winna 835,8 mln euro.

Francja, jak zaznaczył Gronicki, na razie zastanawia się, czy zgodzi się na wcześniejszą spłatę polskiego długu.

Zobowiązania Polski wobec Francja w ramach Klubu Paryskiego są największe i wynoszą 2,6 mld euro, co stanowi 21 proc. całości polskiego długu w KP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Gronicki: W 2005 r. nie wykluczone emisje obligacji w euro i dolarach