Gross: bitcoin nie jest alternatywą dla walut z powodu swoich ograniczeń

opublikowano: 08-12-2017, 08:16
aktualizacja: 08-12-2017, 08:18

Ograniczona podaż bitcoina może powodować obecnie wzrost jego wartości, ale czyni mało prawdopodobnym to, że stanie się on substytutem walut lub złota w okresie pogorszenia koniunktury, twierdzi słynny Bill Gross, niegdyś szef PIMCO, obecnie zarządzający funduszem w Janus Henderson Group.

- To nie jest naprawdę alternatywa walut w tym momencie – powiedział Gross. – Kupno torby produktów spożywczych w sklepie za bitcoina byłaby teraz trochę trudna – dodał.

Bill Gross
Zobacz więcej

Bill Gross fot. Bloomberg

Założenia projektu są takie, że powstanie tylko 21 mln bitcoinów. Potrwa to do 2040 roku. 16,5 mln już istnieje z czego, według szacunków, ok. 4 mln zostało straconych przez niefrasobliwych właścicieli.

Gross podkreśla, że trudno także mówić o bitcoinie jako środku przechowywania wartości z powodu dużej zmienności jego notowań. Zwrócił uwagę, że wartość kryptowaluty została zawyżona, podobnie jak innych aktywów, z powodu polityki taniego pieniądza realizowanej przez lata przez banki centralne. Spowodowała ona pojawienie się apetytu na bardzo ryzykowne aktywa, mogące zaoferować większą rentowność.

- Inwestorzy patrzą na bitcoina jak na manię spełniającą oczekiwania coraz wyższego wzrostu ceny – powiedział Gross.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu