Gundlach: rosnący deficyt i stopy to misja samobójcza

opublikowano: 13-06-2018, 13:04

Rosnący deficyt budżetowy w USA w momencie, gdy stopy procentowe sa podwyższane, może być podstawą do problemów fiskalnych, twierdzi Jeffrey Gundlach, dyrektor inwestycyjny DoubleLine Capital.

Robimy coś, co wydaje się być misją samobójczą - powiedział Gundlach. Zwiększamy wielkość deficytu, podczas gdy równocześnie podnoszone są stopy procentowe. To proszenie się o poważne kłopoty – dodaje.

Jeffrey Gundlach
Zobacz więcej

Jeffrey Gundlach fot. Bloomberg

Oczekuje się, że Rezerwa Federalna podczas środowego posiedzenia podniesie swoją stopę referencyjną po raz drugi w tym roku i zasygnalizuje plany przyszłych podwyżek. Tymczasem – jak szacuje Gundlach, opierając się na prognozach Biura Budżetowego Kongresu - ostatnie obniżki podatków i zwiększone wydatki federalne kierują wzrost deficytu w USA w stronę przekroczenia „balonowego” poziomu 125 proc. PKB po 2030 r.

To bezprecedensowe wydarzenie. Obserwujemy gigantyczną ekspansję długu w tak późnej fazie cyklu gospodarczego – wyjaśnia Gundlach.

W opinii menedżera, który nadzoruje aktywa o wartości około 119 mld USD, rentowność 10-letnich papierów skarbowych jest wciąż na dobrej drodze, aby wzrosnąć do poziomu 6 proc. do roku 2020 lub 2021. Na razie, niższa stawka niemieckich benchmarkowych 10-letnich bundów ogranicza wzrost stawek w USA.

Jego zdaniem, ropa prawdopodobnie wzrośnie do 90 USD za baryłkę.

Uważa też, że w ciągu najbliższych sześciu do dwunastu miesięcy nie będzie recesji, ale do roku 2020 jest ona możliwa, co może sprawić, że kolejne wybory prezydenckie będą "dziką jazdą". 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Gundlach: rosnący deficyt i stopy to misja samobójcza