Heydel: Propozycje kupna Stoczni Gdańsk do końca maja

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 10-05-2006, 17:41

Zainteresowani kupnem Stoczni Gdańsk rozpoczynają proces badania firmy i ostateczne propozycje mają złożyć do końca maja - powiedział w środę posłom sejmowej komisji skarbu, wiceminister skarbu Maciej Heydel.

Zainteresowani kupnem Stoczni Gdańsk rozpoczynają proces badania firmy i ostateczne propozycje mają złożyć do końca maja - powiedział w środę posłom sejmowej komisji skarbu, wiceminister skarbu Maciej Heydel.

W środę posłowie sejmowej komisji skarbu dyskutowali o przekształceniach własnościowych w polskich stoczniach.

"Dzisiejsi zainteresowani rozpoczynają due diligence (Stoczni Gdańsk - PAP)" - powiedział Heydel. Dodał, że zainteresowani to m.in. spółki zależne od Skarbu Państwa - Energa i Agencja Rozwoju Przemysłu (ARP) - oraz inwestor prywatny.

Heydel powiedział też, że dla podmiotów zależnych od Skarbu Państwa to "oferty biznesowe" i nie chodziłoby o "dofinansowanie tymczasowe".

Kazimierz Smoliński, pełniący obowiązki prezesa Stoczni Gdynia, do której należy sprzedawana Stocznia Gdańsk, poinformował, że oferta konsorcjum Energi i ARP opiewa na 12,5 mln zł. Dodał, że gdyby zgodził się na tę ofertę, działałby na szkodę spółki, a Komisja Europejska uznałaby tę transakcję za pomoc publiczną.

Smoliński poinformował też, że druga oferta - Stoczni Gdańsk Holding, która jest spółką pracowniczą, wielokrotnie przekracza ofertę Energi i ARP.

Prezes ARP Arkadiusz Krężel poinformował, że oferta konsorcjum jest propozycją wstępną. Dodał, że w piątek rozpocznie się badanie due diligence stoczni na zlecenie ARP i Energi.

Wiceminister gospodarki Tomasz Witczak poinformował, że w najbliższym tygodniu rząd zajmie się kończonym właśnie dokumentem opisującym strategię dla sektora stoczniowego.

Dodał, że podejście do prywatyzacji stoczni zakłada m.in. rozdzielenie Stoczni Gdańsk i Stoczni Gdynia i odrębną ich prywatyzację. Poprzednio zaś zakładano konsolidację stoczni przy udziale ARP.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Heydel: Propozycje kupna Stoczni Gdańsk do końca maja