Czytasz dzięki

Hiszpania liczy na 6,8 mld EUR z nowych podatków

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 16-10-2020, 13:33

Rząd Hiszpanii ma nadzieję pozyskać łącznie 6,8 mld EUR z proponowanych nowych podatków od usług cyfrowych, transakcji finansowych, opakowań plastikowych oraz wyższej opłaty od napojów słodzonych w 2021 r., donosi Reuters.

Takie szacunki znalazły się w projekcie przyszłorocznego budżetu. Zakłada on m.in. deficyt na poziomie 7,7 proc.  oraz wzrost PKB rzędu co najmniej 7,2 proc. 

Zobacz więcej

Hiszpania, flaga

Bloomberg

Madryt prognozuje, że wprowadzenie kontrybucji na poziomie 3 proc. od usług cyfrowych (potocznie zwanej podatkiem Google) takich jak reklama i sprzedaż danych zasili kasę państwa w 2021 kwotą około 1 mld EUR. 

Z kolei podatek od transakcji finansowych, znany jako „podatek Tobina”, projekt europejski prowadzony przez rząd niemiecki może przynieść wpływy o wartości 850 mln EUR.

Tymczasem podwyżka stawki VAT na napoje słodzone z 10 do 21 proc. powinna zgromadzić łącznie do 340 mln EUR. Kolejne 1,8 mld EUR oczekiwane jest z wpływów od tzw. „zielonych” podatków, takich jak np. opakowań plastikowych. 

Rządowa projekcja oparta jest o założenie 11,2 proc. spadku PKB w bieżącym roku, najwyższego od czasów wojny domowej z lat 30. XX wieku oraz deficytu na poziomie 11,3 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane