Hollywood straciło przez piratów 6,1 mld USD w 2005 r.

(Marek Druś)
04-05-2006, 11:20

Amerykańskie wytwórnie filmowe straciły w 2005 roku 6,1 mld USD z powodu piractwa, wynika z raportu opracowanego przez LEK Consulting na zlecenie Motion Picture Association of America (MPAA). Wynik badań trwających 18 miesięcy jest gorszy niż oczekiwano. Wcześniej straty Hollywood szacowano na 3,5 mld USD.

Amerykańskie wytwórnie filmowe straciły w 2005 roku 6,1 mld USD z powodu piractwa, wynika z raportu opracowanego przez LEK Consulting na zlecenie Motion Picture Association of America (MPAA). Wynik badań trwających 18 miesięcy jest gorszy niż oczekiwano. Wcześniej straty Hollywood szacowano na 3,5 mld USD.

Z przeprowadzonych badań wynika, że straty wytwórni wynikające z piractwa polegającego na nagrywaniu filmów w salach kinowych wyniosły w ubiegłym roku 2,4 mld USD. Nielegalne powielanie oryginalnych kopii miało przynieść 1,4 mld USD strat. W przypadku kopiowania przez Internet wyniosły one 2,3 mld USD.

Szacunki strat przeprowadzone przez LEK Consulting w 28 krajach świata obejmują zarówno spadek sprzedaży legalnych kopii, jak i straty na sprzedaży biletów. Wynika z nich, że w USA wytwórnie straciły w ubiegłym roku na piractwie 1,3 mld USD. W przypadku Europy było to ponad 2 mld USD. Okazało się także, że w przeciwieństwie do dotąd panujących poglądów, nie Chiny i Rosja są największymi na świecie pirackimi rynkami. Najwięcej filmów kopiuje się nielegalnie w Meksyku. Straty wytwórni w tym kraju szacuje się na 483 mln USD. W przypadku Chin to kwota 280 mln USD, a Rosji 275 mln USD.

Najsilniejszą pozycję piractwo filmów osiągnęło w Chinach, Rosji, Wielkiej Brytanii, Francji, Hiszpanii, Brazylii, Włoszech, Polsce i Meksyku. W przypadku Chin jest to aż 93 proc. rynku, a w przypadku Rosji, Węgier i Polski odpowiednio 81, 73 i 66 proc. rynku.

Z badań LEK Consulting wynika, że przeciętny „pirat” to mężczyzna w wieku od 16 do 24 lat, mieszkający w mieście. W przypadku USA, Korei Południowej i Węgier to najczęściej student.

Członkami MPAA są wytwórnie Paramount Pictures, Sony Pictures Entertainment, Warner Bros, Metro-Goldwyn-Mayer Studios, Universal Studios, Walt Disney Co. i 20th Century Fox.

MD, AP

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Marek Druś)

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / / Hollywood straciło przez piratów 6,1 mld USD w 2005 r.