Hongkong broni swojej waluty

opublikowano: 17-05-2018, 07:10
aktualizacja: 17-05-2018, 07:11

Władze monetarne Hongkongu (HKMA) przeprowadziły interwencje w celu obrony swojej waluty w dzień po tym, jak lokalny dolar zszedł do dolnego końca widełek pasma handlowego.

Minionej nocy w ramach transakcji overnight bank centralny zakupił 9,5 mld HKD (1,2 mld USD). To trzecie pod względem skali interwencja od rozpoczęcia akcji obrony dolara hongkońskiego w minionym miesiącu. W środę na ten cel HKMA przeznaczyła równowartość 1,75 mld HKS.  Niższe stopy procentowe niż w USA sprawiły, że dolar z Hongkongu jest atrakcyjnym celem do gry na krótko. 

Dolar hongkoński (HKD)
fot. Bloomberg

De facto władze wydały już łącznie 7,95 mld USD na ochronę swojego systemu walutowego, co skutkuje zaostrzeniem płynności w mieście, które zyskało wcześniej na bardzo niskich kosztach kredytów. 

Trzymiesięczna stopa kredytu wynosi obecnie 1,75 proc. i jest najwyższa od grudnia 2008 r. Wzrosła z poziomu 0,8 proc. notowanego przed rokiem. 

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane