Indonezja opóźni projekty energetyczne

opublikowano: 04-09-2018, 20:52

Indonezja planuje odłożyć w czasie realizację projektów energetycznych o wartości 25 mld USD, próbując w ten sposób ograniczyć rosnący deficyt na rachunku bieżącym i wyprzedaż w krajowej walucie

Rząd opóźni prawie połowę z planowanych na 35 gigawatów projektów energii elektrycznej, ponieważ chce złagodzić presję na import, wyjaśnia minister energii i zasobów mineralnych Ignasius Jonan. 

Odroczenie może pomóc zmniejszyć import o około 8 do 10 mld USD, dodaje oficjel.

Rząd prezydenta Joko Widodo intensyfikuje wysiłki mające na celu ochronę rupii, która straciła na wartości schodząc do poziomów z azjatyckiego kryzysu finansowego dwa dziesięciolecia temu. Bank Indonesia podjął szereg działań mających na celu poprawę płynności, a władze oświadczyły, że ograniczą spekulacje na rynku walutowym, aby zmniejszyć zmienność, zaś rząd planuje zredukować przywóz niektórych towarów konsumpcyjnych.

Deficyt na rachunku obrotów bieżących wynoszący 3 proc. PKB i zagraniczne posiadanie około 40 proc. obligacji rządowych spowodowały, że Indonezja została narażona na wyprzedaże na rynkach wschodzących w miarę wzrostu stóp procentowych w USA. Cztery podwyżki stóp procentowych przez Bank Indonezji od maja i bezpośrednia interwencja rynkowa nie zmniejszyły skali przeceny rupii w stosunku do dolara o ponad 9 proc. w tym roku, plasując indonezyjską walutę wśród najgorszych w Azji.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu