Instytut Emerytalny: 40 proc. partycypacji w PPK

opublikowano: 19-11-2019, 13:51

Według ankiety, przeprowadzonej przez think tank Instytut Emerytalny, w pierwszym etapie zapisów do pracowniczych planów kapitałowych wskaźnik partycypacji wyniósł 40 proc.

Wyniki ankiety są zbieżne z prognozami, przedstawionymi niedawno przez Pawła Borysa, szefa PFR, odpowiedzialnego za PPK. 

- Średni wynik 40-50 proc na pierwszym etapie byłby bardzo dobry. Wszędzie upowszechnienie tego typu programu zajmuje lata, a co dopiero w Polsce po historii OFE - mówił Paweł Borys. 

Jego zdaniem, w małych i średnich firmach, które podpisywać umowy będą w drugim etapie, partycypacja będzie niższa, wyższa natomiast w administracji (do PPK przystąpi na końcu). 

- Całość może uda się 40-50 proc. na początku. I jeżeli system się zakorzeni, ludzie zobaczą środki z OFE na prywatnych IKE, nie będzie prób zmian w PPK, to po 4-6 latach partycypacja powinna wynieść 50-60 proc. - dodał Paweł Borys.

W opracowaniu Instytutu Emerytalnego wykorzystano dane, udostępnione przez kilkadziesiąt podmiotów z 4 tys., które podpisały umowy o PPK.

"Badana grupa obejmuje znacząco więcej niż 1,5 proc. populacji wszystkich pracodawców, którzy utworzyli już PPK. Można więc ze wszelkimi zastrzeżeniami mówić o pewnej reprezentatywności. Należy jednak zastrzec, że przedstawione w opracowaniu wyniki są wyłącznie badaniem na określonej grupie, nie zaś statystyką całego rynku PPK" - napisano w raporcie.

Średnia partycypacja w tych podmiotach wyniosła 40 proc.,, z dominantą w przedziale 30-50 proc.

W skrajnych przypadkach partycypacja wyniosła 6 i 95 proc.

"Szacowany rzeczywisty poziom partycypacji w PPK warto zestawić z założeniami przyjętymi przez projektodawców systemu PPK, którzy jeszcze pod koniec sierpnia 2018 roku, składając do Sejmu projekt ustawy o pracowniczych planach kapitałowych, szacowali poziom partycypacji w PPK na 75 proc. (druk sejmowy 2811, strona 214 oraz 217). Jak widać okazują się one kompletnie nierealne, dlatego też w kolejnych miesiącach agendy rządowe sukcesywnie obniżały te prognozy" - podano.

Jak zaznaczono, poziom partycypacji w PPK w przypadku zleceniobiorców jest z reguły znacząco niższy niż w przypadkach zatrudnienia na umowę o pracę. 

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy