Inwestorzy stawiają na nieruchomości alternatywne

opublikowano: 14-05-2018, 22:00

Akademiki, mieszkania na wynajem i przestrzenie coworkingowe przyciągają pieniądze.

W alternatywne nieruchomości zainwestowało już 72 proc. ankietowanych przez międzynarodową firmę doradczą CBRE, a siedmiu na 10 inwestorów ma zamiar zainwestować w przyszłości. W 2017 r. w ten sektor zainwestowano aż 24 mld euro (w 2007 r. było to 16 mld euro). Badanie „Investor Intentions Survey 2018” przeprowadzono globalnie.

Lokowanie w nieruchomości alternatywne w Niemczech czy Holandii stało się już standardem — mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych, CBRE.
Zobacz więcej

PRAKTYKA:

Lokowanie w nieruchomości alternatywne w Niemczech czy Holandii stało się już standardem — mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych, CBRE. Fot. ARC

Mieszkania dla studentów

Największą popularnością cieszą się mieszkania studenckie (37 proc. wskazań) i na wynajem (26 proc.). Na znaczeniu zyskuje też coworking, który według 30 proc. inwestorów jest przyszłością pracy biurowej. Budynki z sektora Healthcare interesują 16 proc. lokujących kapitał, Data Center — 11 proc., a rozrywka — co dziesiątego inwestora.

— Takiej sytuacji sprzyjała poprawiająca się na przestrzeni lat sytuacja gospodarcza — inwestorzy, dysponując coraz większym kapitałem, chętniej kierowali uwagę na nieruchomości alternatywne. Na niektórych rynkach, takich jak Niemcy czy Holandia, ten rodzaj inwestycji stał się już standardem. W Polsce nie jest to jeszcze tak silny trend, ale, biorąc pod uwagę korzyści wynikające z inwestowania w ten rynek, w ciągu najbliższych lat może się to zmienić — mówi Przemysław Felicki, dyrektor w dziale rynków kapitałowych, CBRE.

Tylko na inwestycjach w domy studenckie w Europie skupiła się międzynarodowa firma doradcza Cushman & Wakefield w najnowszym przewodniku inwestycyjnym „Student Accommodation Guide”. Wynika z niego, że ze względu na rosnące zainteresowanie wyższym wykształceniem wartość kapitału instytucjonalnego zainwestowanego w mieszkania dla studentów w Europie w 2017 r. wzrosła o 29 proc. rok do roku do około 13,6 mld euro.

Wśród szybko rozwijających się rynków europejskich wymienionych w raporcie znalazły się Niemcy, które mają największą populację studentów w Europie i w ostatnich 10 latach odnotowały znaczny wzrost ich liczby w porównaniu z innymi krajami. Znaczny wzrost aktywności inwestycyjnejodnotowano także w Hiszpanii, gdzie w 2017 r. sfinalizowano transakcje o wartości około 600 mln euro.

Sektor z potencjałem

— Rynek mieszkań dla studentów w Polsce w sektorze najmu prywatnego dynamicznie się rozwija. To bardzo interesujący sektor dla inwestorów, zwłaszcza z uwagi na dużą liczbę studentów zagranicznych, którzy zazwyczaj mają problemy z wynajęciem mieszkań od prywatnych właścicieli. Dodatkową grupę najemców stanowią studenci krajowi kilku prywatnych uczelni i uczelni państwowych, które nie zapewniają odpowiedniej liczby łóżek w domach studenckich — mówi Mira Kantor-Pikus, partner, dyrektor ds. doradztwa kapitałowego, dłużnego i finansowania strukturyzowanego w dziale Rynków Kapitałowych Cushman & Wakefield w Polsce.

Według trej firmy, prywatne akademiki nie są już — w świetle wspomnianego badania — uważane za alternatywne nieruchomości, ale za istotny składnik portfeli inwestycyjnych inwestorów na całym świecie. Cushman & Wakefield utworzył specjalny dział usług doradztwa inwestycyjnego dotyczący tych nieruchomości.

Weź udział w warsztacie "Ochrona interesu dewelopera", 27 czerwca 2018 r., Warszawa >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Inwestorzy stawiają na nieruchomości alternatywne