Inwestorzy szykują się na koniec wsparcia Fedu

Akcje tureckie mogą znaleźć się wśród aktywów, które najwięcej stracą na zmniejszeniu wsparcia dla gospodarki przez amerykańską Rezerwę Federalną.

Coraz częstsze spekulacje na temat możliwego ograniczenia programów skupu aktywów przez Fed skłaniają analityków do poszukiwania inwestycji, które mogą się znaleźć pod największą presją. Trzy programy nadzwyczajnego łagodzenia polityki pieniężnej doprowadziły do zalania rynków finansowych dodatkową płynnością, ciągnąc wskaźnik S&P500 o 144 proc. w górę od dna sprzed czterech lat. Teraz inwestorzy zaczynają jednak przygotowywać portfele na stopniowe wycofanie wsparcia.

„Największe ryzyko przeceny towarzyszy grupom aktywów, które wykazały największą wrażliwość na dotychczasowe programy Fedu, a jednocześnie których stopy zwrotu za ostatnie lata najbardziej przekraczały historyczne średnie” — oceniają analitycy banku Barclays.

Według ich obliczeń, warunki te spełniają najlepiej europejskie spółki z sektora podstawowych dóbr konsumpcyjnych (zaliczają się do nich m.in. emitenci z branży spożywczej), akcje tureckie, a także defensywne spółki z giełdy nowojorskiej (np. z sektora ochrony zdrowia). Tymczasem, począwszy od drugiego półrocza, zyskiwać na sile powinien dolar.

Według nich, najbardziej prawdopodobnym przypadkiem jest powolna poprawa kondycji amerykańskiej gospodarki, której będzie towarzyszyło stopniowe wycofywanie wsparcia. W takim wypadku akcje powinny w średnim terminie zachowywać się lepiej od obligacji, pod presją mogą znaleźć się także aktywa oferujące inwestorom bezpieczne schronienie na czas kryzysu. Nie należy się jednak spodziewać gwałtownej przeceny najbezpieczniejszych obligacji, a wiele argumentów przemawia za tym, że bezpieczne schronienia pozostaną relatywnie drogie.

Jednak ich zdaniem, już teraz należy rozpocząć powolne przenoszenie nacisku z bezpiecznych aktywów na akcje. Jak podkreślają, proces przeszacowania aktywów w związku z oczekiwaniami na mniejsze wsparcie gospodarki przez Fed najbardziej widoczny jest właśnie na rynkach aktywów uważanych za bezpieczne schronienie. „Bezpieczne aktywa, które znacznie zyskały na zwiększonym ryzyku ekstremalnych zdarzeń w gospodarce oraz na łagodzeniu polityki banków centralnych, już ucierpiały. Dotyczy to zwłaszcza złota, franka szwajcarskiego oraz dolara australijskiego” — wynika z raportu. Od początku roku aktywa te osłabiły się do dolara o odpowiednio 17,3 proc., 5,2 proc. oraz 7,4 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu