Inwestycje można rozpocząć przed podpisaniem umowy z ARiMR

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 04-05-2006, 16:53

Osoby ubiegające się o dofinansowanie inwestycji m.in. w gospodarstwach rolnych lub w przetwórstwie żywności, mogą rozpocząć inwestycje wcześniej, jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowała w czwartek w komunikacie rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

Osoby ubiegające się o dofinansowanie inwestycji m.in. w gospodarstwach rolnych lub w przetwórstwie żywności, mogą rozpocząć inwestycje wcześniej, jeszcze przed rozpatrzeniem wniosku przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - poinformowała w czwartek w komunikacie rzecznik ARiMR Iwona Musiał.

    Musiał wyjaśniła, że chodzi o dofinansowanie w ramach Sektorowego Programu Operacyjnego (SPO) "Restrukturyzacja i modernizacja sektora żywnościowego oraz rozwój obszarów wiejskich". Dotychczasowe przepisy nie pozwalały na rozpoczęcie prac przed rozpatrzeniem wniosku. Rozpoczęcie inwestycji nie zobowiązujejednak Agencji do zawarcia umowy.

    Możliwość rozpoczęcia realizacji inwestycji przed podpisaniem umowy wprowadza nowelizacja rozporządzenia ministra rolnictwa. Zgodnie z nim: "Beneficjent może rozpocząć realizację projektu po złożeniu wniosku o dofinansowanie realizacji projektu. W przypadku odmowy udzielenia dofinansowania realizacji projektu wnioskodawcy nie przysługują roszczenia o zawarcie umowy o dofinansowanie projektu ani o zwrot kosztów poniesionych na realizację projektu".

    Przepis ten dotyczy następujących działań: inwestycji w gospodarstwach rolnych, poprawy przetwórstwa i marketingu artykułów rolnych, przywracania potencjału leśnego zniszczonego naturalną katastrofą lub pożarem oraz wprowadzenia odpowiednich instrumentów zapobiegawczych, różnicowania działalności rolniczej i zbliżonej do rolnictwa w celu zapewnienia różnorodności działań lub alternatywnych źródeł dochodów oraz rozwoju i ulepszaniainfrastruktury technicznej związanej z rolnictwem.

    Agencja zastrzega, że mimo wcześniejszego rozpoczęcia przez inwestorów prac, jeszcze przed zawarciem umowy z ARiMR, Agencja może nie podpisać umowy. Powodem może być niespełnianie wymogów określonych w SPO bądź brak środków na dofinansowanie projektów w ramach danego działania. W takiej sytuacji inwestorzy będą musieli sfinansować inwestycję w całości z własnych środków.

    Rzecznik wyjaśniła, że nabór wniosków w ramach SPO został już zakończony. Umowy są podpisywane według kolejności złożenia poprawnie wypełnionych wniosków, ze wszystkimi wymaganymi załącznikami, do wyczerpania środków finansowych. W związku z tym, że łączna suma środków na które opiewają wnioski przekracza o ponad 35 proc. dostępny limit finansowy, może zabraknąć funduszy na sfinansowanie części złożonych wniosków, spełniających wymogi określone w SPO.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane