Iran nie zamrozi wydobycia ropy

opublikowano: 27-09-2016, 12:17

Iran nie ma zamiaru zamrażać wydobycia ropy na obecnym poziomie i w związku z tym nie będzie uczestniczył w ewentualnym porozumieniu w tej sprawie w Algierze w tym tygodniu, zapowiedział Bijan Namdar Zanganeh, irański minister ds. ropy.

Irański minister poinformował, że jego kraj chce zwiększyć wydobycie ropy do 4 mln baryłek dziennie. W w sierpniu wynosiło 3,6 mln baryłek. Zanganeh uważa, że jest możliwe osiągnięcie formalnego porozumienie dotyczącego podaży ropy na listopadowym posiedzeniu OPEC w Wiedniu.

- Nie planujemy zawarcia porozumienia przez te dwa dni. Jesteśmy na Międzynarodowym Forum Ekonomicznym i konsultacyjnym spotkaniu OPEC w celu wymiany poglądów. Nic więcej – powiedział.

W ubiegłym tygodniu Iran odrzucił ofertę Arabii Saudyjskiej, która proponowała ograniczenie własnej produkcji za utrzymanie przez Iran jej dotychczasowego poziomu.
Zanganeh powiedział, że Iran chce osiągnąć udział w produkcji OPEC na poziomie 13 proc., czyli takim, jaki miał przed objęciem sankcjami przez Zachód. Kartel wydobywał w sierpniu 33,7 mln baryłek ropy dziennie. Oznacza to, że Iran dąży do wydobycia na poziomie ok. 4,4 mln baryłek.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Surowce / Iran nie zamrozi wydobycia ropy