Iran: znaczenie historycznego porozumienia

Materiał partnera strony BOŚ
opublikowano: 16-07-2015, 22:00

We wtorek oczy całego świata zwrócone były na Wiedeń

DOROTA SIERAKOWSKA Analityk Dom Maklerski BOŚ

We wtorek oczy całego świata zwrócone były na Wiedeń — to właśnie w tym mieście przez ponad dwa tygodnie toczyły się negocjacje Iranu i sześciu światowych mocarstw gospodarczych: Stanów Zjednoczonych, Chin, Rosji, Niemiec, Francji i Wielkiej Brytanii. Zakończyły się one sukcesem, czyli osiągnięciem kompromisu w sprawie irańskiego programu atomowego.

Ostatnia runda wiedeńskich negocjacji miała zakończyć się30 czerwca, jednak później kilkakrotnie przekładano ten termin. Samo to, że negocjujące kraje nie przerywały rozmów, było pozytywnie odbierane przez rynek — uznano to za znak postępu w negocjacjach i sygnał, że różnice w stanowiskach obu stron nie są znaczące. W rezultacie, w czasie trwania wiedeńskich negocjacji cena ropy naftowej wyraźnie spadała.

Porozumienie wymagało ustępstw z obu stron — Iran zgodził się na wizyty inspektorów ONZ na terenie instalacji wojskowych w tym kraju, czemu wcześniej kategorycznie się przeciwstawiał. W zamian dostał obietnicę dążenia do stopniowego

znoszenia licznych sankcji nałożonych przez Zachód. Najważniejszą kwestią są oczywiście ograniczenia w eksporcie ropy naftowej, zaostrzone na początku 2012 r.

Kompromis w sprawie irańskiego programu atomowego oznacza, że pojawiła się szansa właśnie na zniesienie sankcji na eksport ropy. Dane Reutersa pokazują, że w wyniku ich zaostrzenia w 2012 r. dzienna produkcja „czarnego złota” w Iranie spadła o niecały milion baryłek, z 3,7 mln do 2,8 mln baryłek. Eksport spadł do 1,5 mln baryłek, ponieważ w wyniku sankcji Iran mógł eksportować jedynie ograniczone ilości ropy naftowej do niektórych krajów Azji (m.in. Chin, Indii, Japonii, Korei Południowej).

Zniesienie sankcji oznaczałoby oczywiście, że Iran zacząłby dążyć do zwiększenia produkcji i eksportu ropy naftowej. O takim zamiarze wielokrotnie informowali przedstawiciele tamtejszych władz — co nie dziwi w obliczu strat, jakie irańska gospodarka poniosła w wyniku zachodnich sankcji. Jednak do zniesienia tych ograniczeń droga może być jeszcze daleka — co do zasadności takiego rozwiązania wątpliwości wyrażali ostatnio m.in. amerykańscy

kongresmeni, zarówno demokraci, jak i republikanie. To istotne, bo zniesienie sankcji musi być zatwierdzone przez Kongres.

Na pewno możliwości produkcyjne i eksportowe Iranu są spore — jeśli sankcje zostaną zniesione, to kraj ten może z powrotem stać się największym po Arabii Saudyjskiej producentem ropy naftowej w kartelu OPEC.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał partnera strony BOŚ

Polecane