Irlandia - kolejny mały zakątek Europy?

Jarosław Romanowski
opublikowano: 26-11-2010, 00:00

Jeszcze kilka miesięcy temu na problemy z zadłużeniem Grecji inwestorzy reagowali z uśmiechem. Twierdzili, że to jedynie "mały zakątek Europy" i że globalne rynki finansowe tego nie zauważą. Teraz już cały świat spogląda na rozwój sytuacji w zadłużonej Irlandii. Kraj ten, wykorzystując poprzednią formułę, należałoby nazwać drobnym zakątkiem Europy.

Nerwowość inwestorów zaobserwować można było w szczególności na rynku towarowym. Od dwóch tygodni spadają notowania wszystkich metali bazowych. Oliwy do ognia dolała decyzja banku centralnego Chin o dalszym zacieśnieniu polityki pieniężnej w tym kraju. Od kilku tygodni jednak wiodącym tematem pozostaje kwestia zadłużenia Irlandii. Trudno się dziwić, skoro Grecja, której PKB jest o 50 proc. większe, jeszcze pół roku temu otrzymała 110 mld euro pomocy, a Irlandia potrzebuje obecnie 85 mld euro. Co więcej, analitycy szacują, że taka pomoc dla kraju z 32-procentowym deficytem budżetowym w relacji do PKB może nie być wystarczająca. W szczególnej sytuacji postawiony jest irlandzki rząd, któremu być może przed zbliżającymi się wyborami parlamentarnymi nie wypada prosić o zbyt wiele. Jakich zatem kwot możemy się spodziewać, jeśli za kilka miesięcy o pomoc zwróciłaby się Portugalia, Hiszpania czy Włochy?

Okazuje się teraz, że tzw. zakątków Europy może być więcej. Z ostatnich wypowiedzi Angeli Merkel oraz ministra finansów Niemiec Wolfganga Schaeublego wynika, że obawy o stan finansów publicznych krajów strefy euro nie zmniejszają się. Podnosi się także ryzyko rozpadu strefy euro w przypadku eskalacji problemów zadłużeniowych, ponieważ niektóre kraje, jak to ostatnio udowodniła Austria, mogą nie być już tak chętne do fundowania kolejnych programów pomocowych.

Utrzymujące się problemy zadłużeniowe wymagają znaczącego wzrostu podatków połączonego z drastycznym zmniejszeniem wydatków rządowych i transferów socjalnych. Odczuwają to już Grecy czy Hiszpanie, a odczują też szybko mieszkańcy Irlandii. Restrykcyjna polityka fiskalna przełoży się negatywnie na konsumpcję i inwestycje, a tym samym wpłynie na pogorszenie sentymentu.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Romanowski

Polecane