Jak bezpiecznie pracować z domu

opublikowano: 13-09-2022, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zasady BHP wdrażane w firmach przez pracodawców powinny być przestrzegane również w pracy zdalnej. Niestety, nie zawsze tak jest.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jakie są dane PIP dotyczące wypadków podczas pracy zdalnej
  • Na co zwracają uwagę osoby poszukujące nowego zatrudnienia

Mimo że większość szefów firm i ich podwładnych wróciła do modelu pracy sprzed pandemii, to jednak tzw. home office wpisał się na stałe w charakterystykę wielu zawodów wykonywanych dotychczas z biura.

– Dlatego osoby wykonujące obowiązki służbowe z domu powinny przestrzegać podstawowych zasad BHP. Co prawda wypadki przy pracy zdalnej zdarzają się rzadziej niż w miejscu zatrudnienia, jednak statystycznie są tragiczniejsze w skutkach – podkreśla Joanna Misiun, ekspert ds. bezpieczeństwa pracy w firmie doradczej W&W Consulting.

Potwierdzają to dane Państwowej Inspekcji Pracy (PIP). Wynika z nich, że od marca 2020 r. do czerwca 2021 r. zgłoszono do PIP 15 wypadków, do których doszło podczas wykonywania obowiązków służbowych z domu. Niestety aż 11 poszkodowanych poniosło śmierć.

– Statystyki są alarmujące. Dlatego należy pilnie zadbać o krzewienie właściwych zachowań podczas świadczenia pracy z domu. Niezbędna jest znajomość przepisów i zasad BHP – podkreśla Joanna Misiun.

Tymczasem wielu zatrudnionych uważa, że wspomniane zagadnienia dotyczą tylko miejsca pracy.

– Doskonale wiedzą, że pracodawca powinien zapewnić im warunki do wykonywania codziennych obowiązków służbowych, a także szkolenia na temat przepisów i zasad związanych z bezpieczeństwem i higieną pracy. Warto jednak, aby pamiętali, że jest ono zbiorem pewnych reguł, których należy przestrzegać również w domu – zwraca uwagę Joanna Misiun.

Poznaj program kongresu “HR Summit 2022”, 19-20 września, Warszawa >>

Z danych Europejskiej Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia Pracy wynika, że BHP ma coraz większe znaczenie dla osób poszukujących nowego zatrudnienia.

– Wszelkie formy edukacyjne podnoszące świadomość pracowników dotyczącą możliwości wystąpienia zagrożeń podczas wykonywania obowiązków służbowych i przybliżające sposoby ochrony przed ich skutkami są na wagę złota. Sprawiają, że podwładnym łatwiej przychodzi zrozumienie oczekiwań pracodawcy związanych z przestrzeganiem zasad BHP – podkreśla Joanna Misiun.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane