Czytasz dzięki

Jak zdobyć granty na firmowy dział B+R

opublikowano: 17-05-2020, 22:00

Rzetelnie przygotowana agenda badawcza to klucz do sukcesu w dotacyjnym konkursie. Przedsiębiorcy mają na to czas do końca czerwca

Obecnie większość MŚP musi mierzyć się z negatywnymi skutkami pandemii. Jednocześnie wiele z nich chciałoby prowadzić prace nad niebanalnymi projektami. Ich realizacja w wielu przypadkach zależy od inwestycji w specjalistyczną aparaturę, sprzęt i technologie. W ich prowadzeniu mogą pomóc dotacje z działania 2.1 programu Inteligentny Rozwój („Wsparcie inwestycji w infrastrukturę B+R”). Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) dało przedsiębiorcom więcej czasu na przygotowanie wniosków o dofinansowanie, w tym agendy badawczej.

Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla,
że uzyskanie grantu z MFiPR nie wyklucza ubiegania się o dofinansowanie na
projekty badawcze z NCBR.
Wyświetl galerię [1/2]

WIĘCEJ OPCJI:

Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej, podkreśla, że uzyskanie grantu z MFiPR nie wyklucza ubiegania się o dofinansowanie na projekty badawcze z NCBR. Fot. Marek Wiśniewski

— Wydłużamy konkurs do 30 czerwca. Chcemy, aby przedsiębiorcy, którzy są teraz w niełatwej sytuacji, mogli przygotować dobre projekty — mówi Anna Gembicka, wiceminister funduszy i polityki regionalnej. W konkursie są też inne zmiany.

— Wprowadzamy możliwość oceny przedsięwzięć w formie tele- lub wideokonferencji. Ponadto będziemy publikować częściowe wyniki konkursu, aby przedsiębiorcy mogli się z nimi wcześniej zapoznać, i dzięki temu przyspieszymy podpisywanie umów o dofinansowanie — podkreśla Anna Gembicka.

Na wsparcie szansę mają projekty obejmujące tworzenie lub rozwijanie centrów badawczo-rozwojowych (CBR). Ich celem powinno być prowadzenie przez wykwalifikowaną kadrę badań naukowych i prac rozwojowych. W efekcie mają powstać innowacyjne produkty i usługi.

Dla małych i dużych

Do konkursu mogą przystąpić zarówno MŚP, jak i duże przedsiębiorstwa działające na terenie Polski. Granty sfinansują zakup aparatury i sprzętu niezbędnego do prowadzenia badań. Wsparcie pokryje też budowę lub zakup infrastruktury odpowiedniej do utworzenia CBR, w tym m.in. gruntów i budynków. W grę wchodzi też zakup wiedzy technicznej, usług doradczych, a także materiałów i produktów wymaganych do prowadzenia projektu.

— Wysokość wsparcia, na jaką może liczyć przedsiębiorstwo, zależy od jego wielkości i miejsca realizacji przedsięwzięcia. Maksymalne dofinansowanie wynosi 70 proc. kosztów kwalifikowanych projektu. Natomiast jego wartość powinna znaleźć się w przedziale od 2 mln zł do 50 mln EUR. Granty z działania 2.1 POIR umożliwiają firmom prowadzenie dużych i kosztownychinwestycji w B+R — zwraca uwagę Anna Gembicka.

Zuzanna Galińska, starszy konsultant w Crido, przyznaje, że budżet obecnej edycji konkursu jest pokaźny. To 350 mln zł. Z tej kwoty 35 mln zł popłynie do mazowieckich firm, natomiast 315 mln zł do przedsiębiorców z pozostałych województw. Na jakie wsparcie mogą liczyć firmy w przypadku pomocy de minimis? Mikroi małe przedsiębiorstwa otrzymają dofinansowanie w wysokości 45 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia. Jeśli chodzi o średnie i duże firmy, będzie to odpowiednio 35 proc. i 25 proc. Wiceminister od funduszy zaznacza, że konkurs ma zachęcić przedsiębiorców do prowadzenia prac B+R we własnych zapleczach badawczych.

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

— Dzięki nim firmy będą udoskonalać i unowocześniać swoje nowatorskie produkty i usługi. Zależy nam również na zacieśnianiu współpracy między przedstawicielami nauki i biznesu. To powinno przełożyć się na wzrost udziału nakładów prywatnych na B+R w PKB. Wskaźnik ten jest bardzo istotny, bo obrazuje poziom innowacyjności naszej gospodarki — podkreśla Anna Gembicka.

Wymiana doświadczeń

Ze wsparcia z działania 2.1 POIR korzystają nie tylko firmy, lecz także kooperujące z nimi jednostki naukowe. Taka współpraca powinna polegać na wymianie doświadczeń, dostępie do specjalistycznej aparatury i urządzeń będących w posiadaniu przedsiębiorstw.

— Przedstawiciele uczelni będą mogli zastosować w praktyce zdobytą wiedzę, połączyć teorię z praktyką i przekonać się o jej efektach. Wspomniana współpraca to również korzyść dla kadry naukowej, która ma możliwość pracy nad nowymi pomysłami wspólnie z przedsiębiorcami. Dla jednostek naukowych to także podniesienie ich prestiżu. Jeśli odpowiednio zaprezentują ofertę swoich usług, mogą doczekać się współpracy z innymi firmami — wylicza Anna Gembicka. Dodaje, że przedsiębiorcy otrzymują dostęp do specjalistów, którzy potrafią rozwiązywać ich problemy i projektować innowacyjne procesy.

Uzasadnij wydatki

Jednym z kluczowych załączników do wniosku o dofinansowanie jest agenda badawcza.

— To kompleksowy opis planowanych prac B+R w danej dziedzinie. Przedsiębiorcy ubiegający się o wsparcie muszą zaprezentować zakres badań naukowych i prac rozwojowych, które zamierzają podjąć w CBR. Ponadto powinni uzasadnić poszczególne wydatki — zaznacza wiceminister funduszy.

Eksperci ocenią zakres badań przemysłowych lub prac rozwojowych, które wnioskodawca planuje realizować, a także wyniki prac w postaci innowacji produktowych lub procesowych. Ważne jest również doświadczenie przedsiębiorcy w prowadzeniu prac B+R, w tym potencjał kadrowy i finansowy firmy. Tematyka przedsięwzięcia powinna wpisywać się w jedną z krajowych inteligentnych specjalizacji. Eksperci ocenią ponadto przygotowanie wnioskodawcy do realizacji inwestycji. Zwrócą uwagę, czy ma niezbędne pozwolenia, licencje i koncesje.

— Wsparcie z działania 2.1 POIR uzupełnia ofertę dotacyjną Narodowego Centrum Badań i Rozwoju. Uzyskanie grantu z MFiPR nie wyklucza ubiegania się o dofinansowanie na projekty badawcze z rządowej agencji, w tym np. na pokrycie kosztów wynagrodzeń pracowników B+R — konkluduje Anna Gembicka.

Sprawdź program webinarium "Rozliczanie i kontrola dotacji - aspekty prawne", 5 czerwca 10:00 >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane