Japonia: wzrost płac znowu rozczarował

opublikowano: 06-06-2018, 08:38
aktualizacja: 06-06-2018, 08:40

Opublikowane w środę dane o płacach w Japonii mocno rozczarowały. Nadzieje, że najsilniejszy od dziesięcioleci rynek pracy w tym kraju w końcu doprowadzi do znaczącego wzrostu płac mogą się bowiem okazać płonne.

Po marcowych odczytach, kiedy to ogólny wzrost zarobków gotówkowych wyniósł w skali roku 2 proc. (najwięcej od lat) pojawiły się opinie, że jest szansa na wzmocnienie trendu i tym samym, presji inflacyjnej.  Tymczasem w kwietniu dynamika wyhamowała do 0,8 proc., zaś nadspodziewanie dobry wynik miesiąc wcześniej, tłumaczony jest przez ministerstwo pracy, wypłatą premii, które zawyżyły marcowy odczyt.

Zamiast nazywać 0,8-proc. wzrost słabym wynikiem, powinniśmy stwierdzić, że dane z poprzedniego miesiąca były zbyt mocne - powiedział Koya Miyamae, starszy ekonomista SMBC.

W rzeczywistości płaca podstawowa wzrosła o 1,2 procenta - tyle samo jak zweryfikowany odczyt za marzec.

Oprócz danych o słabym wzroście płac niepokoić też może kwietniowy, trzeci miesiąc z rzędu spadek wydatków gospodarstw domowych. Takie wskaźniki utrudniają Bankowi Japonii walkę o osiągnięcie 2-procentowej inflacji po pięciu latach nadzwyczajnych bodźców.

Marcel Thieliant, starszy ekonomista w Capital Economics, oszacował, że płace muszą wzrosnąć o 2,5 proc., aby inflacja osiągnęła 2 proc. poziom w sposób ciągły.

Szacujemy, że stopa bezrobocia musiałaby spaść do 1,5 proc. by wzrost płac był wystarczająco silny, co potrwa jeszcze kilka lat - powiedział Thieliant.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu