Czytasz dzięki

Johnson: umowa wyjścia z UE jest nieakceptowalna

  • PAP
opublikowano: 25-07-2019, 12:54

Brytyjski premier Boris Johnson ostrzegł w czwartek, że warunki wyjścia z UE są "nieakceptowalne dla tego parlamentu i kraju", wskazując na konieczność usunięcia mechanizmu awaryjnego ws. Irlandii Płn. Jak dodał, jest gotów doprowadzić do brexitu bez porozumienia.

Nowy szef rządu zaznaczył, że "zdecydowanie wolałby wyjść (ze Wspólnoty) na podstawie porozumienia" i zapewnił, że "będzie pracował ze wszystkich sił, aby do tego doszło", ale ostrzegł, że jeśli UE odmówi renegocjacji, to zdecyduje się na wyjście ze Wspólnoty bez umowy w dniu 31 października.

Boris Johnson
Zobacz więcej

Boris Johnson fot. Rob Pinney / Zuma Press / Forum

"Wszyscy ministrowie są zdeterminowani, aby wyjść w tym terminie; inaczej groziłaby nam katastrofalna utrata zaufania" - powiedział Johnson, dodając, że wyborcy "zastanawialiby się, czy ich politykom można kiedykolwiek zaufać w kwestii realizacji wydanych im instrukcji".

Premier dodał, że Wielka Brytania jest "lepiej przygotowana (na taki scenariusz) niż wielu osobom się wydaje", a także zapowiedział wzmocnienie przygotowań i wydatków na projekty przygotowujące na wypadek brexitu bez umowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane