Jordan: SNB jest gotowy do interwencji i obniżki stóp

Narodowy Bank Szwajcarii jest gotów do interwencji na rynkach walutowych i ma jeszcze miejsce na ewentualne dalsze obniżki stóp procentowych, które już znajdują się w ujemnym obszarze, tak by w razie potrzeby osłabić franka, stwierdził prezes tamtejszego banku centralnego, cytowany przez agencję Reuters.

Obserwujemy sytuację kursową jako całość – powiedział  Thomas Jordan szwajcarskiej stacji radiowych SRF. W razie potrzeby będziemy aktywni, ale jak powiedziałem, nie mówimy o naszych transakcjach, by nie odkrywać za wcześnie kart – dodał oficjel.

Zobacz więcej

Thomas Jordan, szef SNB Bloomberg

SNB zszokował  rynki finansowe 15 stycznia odchodząc od sztywnego powiązania  kursu franka wobec euro doprowadzając do gwałtownego wzrostu notowań szwajcarskiej waluty i stwarzając poważne zagrożenie dla gospodarki uzależnionej w ogromnym stopniu od eksportu.

W opinii Jordana, ujemne stopy procentowe mają „duży wpływ” na postrzeganie franka, jako mniej atrakcyjnego, a sygnalizowanie przez SNB otwartości na dalsze obniżki dodatkowo powinno zniechęcać do szwajcarskiej waluty.

Jest oczywiście istotną kwestią ograniczenie ujemnych stóp, ale pozostaje pytanie, gdzie dokładnie jest ta granica – wyjaśnia Jordan. Uważa on, że obecny poziom (-0,75 proc.) nie jest jeszcze granicą i może być pogłębiony.

W trakcie poniedziałkowego handlu złoty  traci względem szwajcarskiej waluty. Kurs ponownie przekroczył  granicę 4,00 zł za franka

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Jordan: SNB jest gotowy do interwencji i obniżki stóp