Jurek: Nowelizacja ustawy medialnej nie budzi zastrzeżeń prawnych

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 29-12-2005, 09:07

Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że nowelizacja tzw. ustawy medialnej nie budzi zastrzeżeń prawnych, a zapowiedzi skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego nie mają uzasadnienia. W czwartek w radiowych "Sygnałach dnia" Jurek powiedział, że jego zdaniem, nie ma w noweli ustawy przywilejów dla nadawców społecznych, co zarzuca opozycja.

Marszałek Sejmu Marek Jurek uważa, że nowelizacja tzw. ustawy medialnej nie budzi zastrzeżeń prawnych, a zapowiedzi skierowania ustawy do Trybunału Konstytucyjnego nie mają uzasadnienia. W czwartek w radiowych "Sygnałach dnia" Jurek powiedział, że jego zdaniem, nie ma w noweli ustawy przywilejów dla nadawców społecznych, co zarzuca opozycja.

"Poprawka wprowadzona przez LPR do tej ustawy, tak naprawdę, rozszerza prawo do rekoncesji na wszystkich nadawców" - zaznaczył.

W noweli jest mowa o tym, w jaki sposób to się odbywa w przypadku nadawcy społecznego; mianowicie, że uzyskuje on rekoncesję, jeżeli nie podlega jakiemukolwiek zarzutowi, w oparciu o który mógłby mieć cofniętą koncesję - wyjaśnił Jurek.

Dodał, że inni nadawcy są zwolnieni z całej procedury obowiązującej przy pierwszym ubieganiu się o koncesję, tzn. sformułowania wniosku programowego, porównawczej analizy z innymi projektami pod kątem potrzeb rynku, potrzeb społecznych, itp. Jest to procedura ułatwiona dla wszystkich nadawców - mówił Jurek.

Jego zdaniem, szybkie tempo prac nad ustawą nie naruszyło procedury legislacyjnej. "Nie można z tego, że Sejm energicznie pracuje, czynić mu zarzutów" - podkreślił Jurek.

W czwartek w Sejmie ma odbyć się głosowanie nad poprawkami Senatu do tzw. ustawy medialnej. Senat wprowadził do niej 9 poprawek, głównie o charakterze legislacyjnym. Większość z nich może zostać przyjęta - wynika ze środowych zapowiedzi klubów poselskich. Tylko klub SLD ma się wstrzymać od głosu.

Z danych KRRiT wynika, że w Polsce jest 11 nadawców społecznych. Jest nim Warszawska Prowincja Redemptorystów (Radio Maryja) i 10 innych właścicieli rozgłośni kościelnych - archidiecezje, diecezje i parafie. Zgodnie z ustawą o rtv, nadawcy społeczni upowszechniają działalność wychowawczą, edukacyjną i charytatywną, respektują chrześcijański system wartości za podstawę, przyjmują uniwersalne zasady etyki oraz zmierzają do ugruntowania tożsamości narodowej.

W środę SLD zapowiedział zaskarżenie nowelizacji ustawy medialnej do TK, jeśli utrzymane zostaną w niej zapisy dotyczące tzw. nadawców społecznych, które, zdaniem Sojuszu, wyróżniają tych nadawców. Dzień wcześniej szefowa Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Danuta Waniek zwróciła się do Rzecznika Praw Obywatelskich o zaskarżenie ustawy do TK z powodu zbyt szybkiego trybu prac w Sejmie i w Senacie nad ustawą.

Zgodnie z ustawą, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji ma liczyć 5 członków. Dwóch z nich powoła Sejm, dwóch - prezydent i jednego - Senat.  

Kadencja obecnej 9-osobowej KRRiT zakończy się z dniem ogłoszenia nowelizacji ustawy w Dzienniku Ustaw. W ślad za tym prezydent, Sejm i Senat powołają nowych członków Rady. Ich kadencja będzie trwała 6 lat. Przewodniczącym KRRiT zostanie osoba wybrana do tego gremium przez prezydenta.

Ustawa przewiduje też m.in. zlikwidowanie Urzędu Regulacji Telekomunikacji i Poczty oraz powołanie Urzędu Komunikacji Elektronicznej. UKE ma się zajmować m.in. kwestiami dotyczącymi korzystania z częstotliwości, a także rejestrem przedsiębiorców telekomunikacyjnych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane