Jurek: około godz. 13. w Sejmie głosowanie rezolucji ws. prac KNB

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 15-03-2006, 08:35

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapowiedział, że w środę około godz. 13. w Sejmie odbędzie się głosowanie nad  projektami rezolucji w sprawie prac Komisji Nadzoru Bankowego, autorstwa LPR oraz PiS. Sejm zajmował się projektami we wtorek późnym wieczorem.

Marszałek Sejmu Marek Jurek zapowiedział, że w środę około godz. 13. w Sejmie odbędzie się głosowanie nad  projektami rezolucji w sprawie prac Komisji Nadzoru Bankowego, autorstwa LPR oraz PiS. Sejm zajmował się projektami we wtorek późnym wieczorem.

    "Około godz. 13. będziemy głosowali rezolucję, która będzie wzywać Komisję Nadzoru Bankowego do działania zgodnie z prawem i ochrony interesu publicznego" - powiedział Marek Jurek w środę w radiowych "Sygnałach Dnia".

    Zaznaczył, że bardzo duża część opinii publicznej uważa, że w interesie Polski jest to, "żeby nie powstawały nadmiernie dominujące rynek podmioty finansowe". "Jest to sprzeczne z zasadami konkurencji" - dodał. 

    LPR proponuje, aby Sejm wezwał KNB "do przestrzegania prawa i respektowania interesu Rzeczypospolitej Polskiej".

    W projekcie rezolucji autorstwa PiS podkreślono, że "Sejm z głębokim niepokojem" podchodzi do wydarzeń, które miały miejsce 8 marca 2006 r., a w szczególności "do bezpodstawnego wyłączenia podsekretarza stanu w Ministerstwie Finansów Cezarego Mecha (z posiedzenia KNB - PAP) i niedopuszczenia do udziału w charakterze strony ministra skarbu państwa". W opinii wnioskodawców rezolucji, oznacza to ingerencję prezesa NBP Leszka Balcerowicza, jako przewodniczącego KNB w uprawnienia Rady Ministrów.

    "Sejm apeluje do KNB o dotrzymanie najwyższej staranności przy podjęciu decyzji w przedmiocie zgody na wykonywanie praw i głosów z akcji BPH przez UniCredito Italiano" - czytamy w projekcie PiS.

    W ubiegłym tygodniu prezes NBP wykluczył wiceministra finansów Cezarego Mecha z posiedzenia KNB. Jak wyjaśnił dziennikarzom, powołał się na przepisy, które upoważniają przełożonego do wyłączenia z prac danej osoby, jeśli uprawdopodobniona jest wątpliwość co do jej bezstronności. Wniosek o wykluczenie Mecha złożyło 6 marca UniCredito.

    W środę odbędzie się posiedzenie Komisji Nadzoru Bankowego, podczas którego Komisja ma rozpatrzyć wniosek UniCredito o zgodę na wykonywanie prawa głosu przez włoski bank z akcji BPH. Zgoda ta stanowiłaby pierwszy krok w kierunku planowanej fuzji Pekao z Bankiem BPH. Przeciwko fuzji opowiada się polski rząd.

    Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro potwierdził we wtorek w Sejmie, że w posiedzeniu KNB weźmie udział prokurator. Ma on czuwać nad przestrzeganiem prawa podczas posiedzenia, ponieważ - jak wyjaśnił minister - przemawia za tym istotny interes społeczny.

    Rzecznik rządu Konrad Ciesiołkiewicz poinformował we wtorek PAP, że premier Kazimierz Marcinkiewicz wystosował zaproszenie do rozmowy dla prezesa włoskiego banku UniCredit Alessandro Profumo. Spotkanie miałoby się odbyć w czwartek w godzinach popołudniowych. Tematem rozmowy ma być sprawa fuzji banków Pekao i BPH.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane