Kaczyński wzywa PO do szybkiego stworzenia rządu, proponuje Tuska na marszałka Sejmu

Internet Securities
opublikowano: 23-10-2005, 22:53

Prawdopodobny zwycięzca wyborów prezydenckich, Lech Kaczyński, honorowy prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wyraził w niedzielę nadzieję, że koalicja rządowa PiS i Platformy Obywatelskiej (PO) powstanie szybko, a także zaproponował, by jego konkurent w wyścigu prezydenckich objął stanowisko marszałka Sejmu.

Prawdopodobny zwycięzca wyborów prezydenckich, Lech Kaczyński, honorowy prezes Prawa i Sprawiedliwości (PiS) wyraził w niedzielę nadzieję, że koalicja rządowa PiS i Platformy Obywatelskiej (PO) powstanie szybko, a także zaproponował, by jego konkurent w wyścigu prezydenckich objął stanowisko marszałka Sejmu.

„Chciałem się zwrócić do naszych przyjaciół z PO, byśmy szybko zakończyli prace nad stworzeniem rządu” – powiedział Kaczyński w chwilę po ogłoszeniu sondażowych wyników wyborów prezydenckich.

„Polska potrzebuje rozliczenia win, ale jeszcze bardziej potrzebuje zgody” – powiedział także honorowy prezes PiS.

Kaczyński zaznaczył także, że „być może Donald Tusk będzie marszałkiem Sejmu”.

W ubiegłym tygodniu desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz wraz z kandydatem Platformy Obywatelskiej na wicepremiera, Janem Rokitą, zapowiedzieli, że umowa koalicyjna powstanie do końca tego tygodnia, a rząd zostanie powołany najpóźniej w przyszłą sobotę, 29 października.

Jak wynika z sondaży przeprowadzonych przy wyjściach z lokali wyborczych (tzw. exit polls) w niedzielę, w drugiej turze wyborów prezydenckich, zwyciężył Kaczyński zyskując poparcie na poziomie 52,8% (wg TNS OBOP i PBS) lub 53,5% (wg GfK Polonia), natomiast Donald Tusk, szef Platformy Obywatelskiej (PO) zyskał 47,2% lub 46,5% głosów.

Tusk, który był liderem sondaży prezydenckich w ciągu ostatnich kilkunastu tygodni, stracił swą przewagę w ostatnim tygodniu. Już w piątek jeden z sondaży wskazywał na zwycięstwo Kaczyńskiego.

W pierwszej turze wyborów, przeprowadzonej 9 października, zwyciężył Tusk zyskując 36,3% głosów, natomiast na Kaczyńskiego oddało głos 33,1% wyborców.

Oficjalne wyniki Państwowa Komisja Wyborcza poda w poniedziałek ok. godz. 14:00, wyniki z 10% obwodów zostaną podane jeszcze w niedzielę ok. 23:00.

Rynki finansowe czekały na wynik wyborów prezydenckich, bowiem pomimo stosunkowo małego wpływu prezydenta na rzeczywiste działania władzy w Polsce, ich rezultat jest kluczowy dla rozwoju sytuacji na scenie politycznej, a w szczególności przyszłości koalicji PiS-u i PO.

PiS wygrał wybory parlamentarne, które się miesiąc temu, natomiast PO, pozytywnie postrzegana przez rynki finansowe, zajęła drugie miejsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Internet Securities

Polecane