KE wydłużyła termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do 31 maja

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 23-05-2005, 16:17

Komisja Europejska przedłużyła do 31 maja termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych za 2005 r. - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Pierwotnie termin ten upływał 16 maja.

Komisja Europejska przedłużyła do 31 maja termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie do gruntów rolnych za 2005 r. - poinformowała w poniedziałkowym komunikacie Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR). Pierwotnie termin ten upływał 16 maja.

"Decyzja ta oznacza, że po 31 maja wnioski można jeszcze składać przez 25 dni kalendarzowych - do 25 czerwca. Złożenie wniosku w tym okresie będzie traktowane jako opóźnienie i będzie się wiązało ze zmniejszeniem za każdy dzień roboczy o 1 proc. kwoty płatności, do której rolnik byłby uprawniony, gdyby wniosek został złożony do 31 maja. Jeśli opóźnienie będzie wynosiło ponad 25 dni kalendarzowych, wniosek nie zostanie rozpatrzony" - wyjaśnia ARiMR w komunikacie.

Także do 31 maja będzie można składać wnioski o dopłaty z tytułu wsparcia działalności rolniczej na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Jak informuje ARiMR, do 22 maja 2005 r. biura powiatowe ARiMR przyjęły 1 mln 472,4 tys. wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz dopłaty z tytułu wsparcia na obszarach o niekorzystnych warunkach gospodarowania.

Agencja podkreśla, że tylko do 31 maja 2005 r. producenci rolni mogą dokonywać zmian we wnioskach o przyznanie dopłat. Zmiany te mogą dotyczyć: przeznaczenia gruntu rolnego (zmiana gatunku rośliny uprawnej na danej działce rolnej) oraz dodania nowej działki rolnej i związanej z nią działki ewidencyjnej.

"W tym terminie zmiany te są wprowadzane na życzenie wnioskodawcy - z jego własnej inicjatywy. Mogą one obejmować tylko te dane, które wcześniej nie zostały wykryte przez Agencję jako błędy we wniosku i o których Agencja nie powiadomiła wcześniej wnioskodawcy. Zmiana nie będzie uwzględniona także w sytuacji, gdy wnioskodawca będzie chciał dokonać jej już po tym, jak został poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu, i gdy taka kontrola ujawni nieprawidłowości" - przestrzega ARiMR.

Rolnik może też z własnej inicjatywy wycofać działkę rolną i/lub ewidencyjną, a także cały wniosek. Formularz "Wycofanie części wniosku" bądź "Wycofanie całego wniosku" rolnik może złożyć w każdym momencie, z wyjątkiem przypadku, gdy został on już poinformowany o wystąpieniu nieprawidłowości w tej części wniosku, którą zamierza wycofać.

Wniosek o wycofanie nie będzie także uwzględniony, jeżeli składający go został już poinformowany o zamiarze przeprowadzenia kontroli na miejscu.

W przypadku stwierdzenia przez ARiMR nieprawidłowości we wniosku o przyznanie płatności bezpośrednich rolnik otrzymuje wezwanie do usunięcia braków bądź wezwanie do złożenia wyjaśnień. Korekta może obejmować tylko te działki rolne i ewidencyjne, które pojawiły się na wezwaniu. Za pomocą korekty nie można dodawać ani wycofywać działek.

Wypłaty dopłat we wszystkich krajach Unii będą trwały od 1 grudnia 2005 r. do 30 czerwca 2006 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane