Kidawa-Błońska zaprezentuje propozycje wyborcze dla kobiet

  • PAP
opublikowano: 18-09-2019, 05:56

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera Małgorzata Kidawa-Błońska zaprezentuje w czwartek na Śląsku postulaty KO dla kobiet. W piątek weźmie udział w obradach XI Kongresu Kobiet. W programie KO są postulaty m.in. dot. walki z przemocą domową, refundacji antykoncepcji i in vitro.

Kandydatka Koalicji Obywatelskiej na premiera udaje się na Śląsk w środę (tego dnia będzie przebywać w Siemianowicach Śląskich, Katowicach i Sosnowcu). W czwartek w Bielsku-Białej ma w planach rozmowy z przedsiębiorczyniami, następnie w Dąbrowie Górniczej - dyskusję o zagadnieniach związanych ze zdrowiem, m.in. zapłodnieniem in vitro.

"Będziemy spotykać się z różnymi środowiskami kobiet, będziemy rozmawiać o tym, co przygotowaliśmy w ramach akcji +Sprawa Polek+ i w +Deklaracji Styczniowej+ dotyczącej spraw kobiet. Są w niej punkty: od spraw związanych ze zdrowiem, po edukację, pracę, właściwie wszystkie obszary, gdzie kobiety potrzebują wsparcia i równych szans" - zapowiada w rozmowie z PAP Kidawa-Błońska.

W piątek obecna wicemarszałek Sejmu ma wziąć udział w XI Kongresie Kobiet, który odbędzie się w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Około południa ma wygłosić przemówienie, po południu uczestniczyć w panelu poświęconym doświadczeniom polskich polityczek. Oprócz niej, w debacie głos zabiorą m.in. była opozycjonistka, późniejsza minister w kancelarii prezydenta Aleksandra Kwaśniewskiego, Barbara Labuda, liderka Nowoczesnej Katarzyna Lubnauer, była wicemarszałkini Sejmu Wanda Nowicka oraz posłanka PO-KO Joanna Mucha.

W minioną sobotę na konwencji w Poznaniu swój "Pakt dla kobiet" zaprezentowała Lewica. Składający się z 10 punktów "Pakt" przewiduje m.in. legalną aborcję do 12. tygodnia ciąży, dostęp do nowoczesnej antykoncepcji, ustawową gwarancję refundacji leczenia niepłodności metodą in vitro i gwarantowany bezpłatny dostęp do lekarza ginekologa bez klauzuli sumienia.

Działaczki Lewicy zaapelowały do Kidawy-Błońskiej, by także podpisała "Pakt". "Jako Koalicja Obywatelska przygotowaliśmy bardzo dobry program dla kobiet, przygotowaliśmy naszą deklarację styczniową, gdzie jest kilkanaście punktów, daleko wychodzących poza to, co proponuje lewica" - odpowiedziała Kidawa-Błońska w niedzielę na konferencji prasowej w Gorzowie Wielkopolskim.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Posłanki Platformy Obywatelskiej, w tym także Małgorzata Kidawa-Błońska, od kwietnia 2018 roku prowadziły akcję pod hasłem "Sprawa Polek", w ramach której spotykały się z kobietami w całym kraju. W styczniu tego roku przedsięwzięcie podsumowano na konwencji pod hasłem "Kobieta, Polska, Europa". Na jej zakończenie podpisana została 10-punktowa "Deklaracja Styczniowa".

Wśród postulatów, które w niej zawarto, były m.in. te dotyczące: walki z przemocą domową i przemocy wobec kobiet (fizycznej, psychicznej, seksualnej i ekonomicznej), refundacji in vitro i szczepień HPV, refundacji antykoncepcji i przywrócenia możliwości zakupu bez recepty antykoncepcji awaryjnej (tzw. dzień po), skutecznej egzekucji alimentów i wprowadzenia edukacji seksualnej w szkołach.

Sygnatariusze "Deklaracji Styczniowej" (m.in. liderzy PO i Inicjatywy Polska) obiecali w niej ponadto wprowadzenie programów edukacji w szkołach uwzględniających prawa człowieka, prawa obywatelskie, w tym prawa kobiet, mniejszości religijnych i etnicznych, niepełnosprawnych i osób LGBT.

W dokumencie była ponadto mowa o zapewnieniu "instrumentów i środków finansowych potrzebnych, by godzić rodzinę z pracą", w tym: żłobków, przedszkoli, domów opieki dla seniorów, domów opieki dziennej, świetlic edukacyjnych, a także promowaniu urlopów ojcowskich, w tym gwarancji dwóch miesięcy płatnego urlopu rodzicielskiego wyłącznie dla ojców. W deklaracji był także punkt dotyczący powołania ministra ds. równego traktowania oraz urzędu pełnomocnika ds. równego traktowania w samorządach.

Na konwencji w Warszawie na początku września Kidawa-Błońska obiecywała ponadto dążenie do zrównania płac kobiet i mężczyzn na porównywalnych stanowiskach. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu