KNF: 600 tys. zł kar na prezesa Mediatela Pawła Paluchowskiego

PAP
opublikowano: 03-11-2021, 14:30

KNF nałożyła na prezesa Mediatela Pawła Paluchowskiego łącznie 600 tys. zł kar za nienależyte wykonanie przez spółkę obowiązków informacyjnych - podała w środę Komisja Nadzoru Finansowego.

Jak poinformowała Komisja w komunikacie, 1 października wydała decyzję nakładającą na Pawła Paluchowskiego dwie kary – w kwocie 50 tys. zł i 550 tys. zł. Kary zostały nałożone w związku z nienależytym wykonaniu przez Mediatel obowiązków informacyjnych w zakresie skonsolidowanego raportu półrocznego za I półrocze 2016 r. oraz za nienależyte wykonanie przez tę spółkę obowiązków informacyjnych w zakresie raportów okresowych w latach 2016-2019.

„Wydanie decyzji nakładającej karę na Pawła Paluchowskiego jest konsekwencją wydania 3 grudnia 2019 r. decyzji nakładającej na Mediatel SA karę pieniężną za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków informacyjnych w zakresie sporządzenia między innymi raportów okresowych za lata 2016-2019” – napisano w komunikacie KNF.

Zwrócono uwagę, że Paweł Paluchowski od 26 lutego 2015 r. pełni funkcję prezesa zarządu Mediatel i że naruszenia dotyczące nienależytego wywiązywania się lub braku wywiązywania się przez spółkę z obowiązku publikowania raportów okresowych, miały miejsce w okresie, gdy jej zarząd był jednoosobowy, a więc kiedy za działania Mediatela odpowiadał wyłącznie Paweł Paluchowski. Według KNF w tej sytuacji on ponosi pełną odpowiedzialność za naruszenia spółki dotyczące wymienionych raportów okresowych.

„Działania Pawła Paluchowskiego, który nie wypełniał należycie swoich obowiązków związanych z pełnieniem funkcji prezesa zarządu Spółki, Komisja oceniła jako całkowicie nieakceptowalne, w związku z czym spotkały się ze stanowczą reakcją organu nadzoru” – stwierdzono.

Komisja podkreśla, że stwierdzone naruszenia są bardzo poważne, a ich skala i skutki dotyczą szerokiej grupy inwestorów indywidualnych, którzy inwestowali środki pieniężne w papiery wartościowe Emitenta, opierając swoje decyzje na nierzetelnych informacjach przekazywanych przez spółkę.

KNF zastrzegła, że decyzja dotycząca kar nałożonych na Pawła Paluchowskiego nie jest ostateczna ze względu na złożenie przez niego wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane