Kolejny afrykański projekt KGHM - wydobycia rudy w Zambii

opublikowano: 10-11-2004, 16:51

Do kolejnego afrykańskiego projektu, tym razem inwestycji w Zambii, przygotowuje się KGHM Polska Miedź SA. Koncern chce prowadzić tam wydobycie rudy razem z partnerem z Chin - poinformował w środę w Lubinie prezes KGHM Polska Miedź SA Wiktor Błądek.

Pierwszą afrykańską inwestycją lubińskiej spółki było zaangażowanie się w wydobycie rudy w afrykańskim Kongo.

Błądek ujawnił, że koncern jest teraz zainteresowany eksploatacją złoża o wielkości 100 tys. ton. Wydobycie, do

którego przymierza się spółka, ma potrwać od 7 do 9 lat. "Rozmawiamy o tym z Chińczykami. Docelowo do realizacji projektu chcemy z nimi zawiązać spółkę joint venture" - powiedział Błądek.

Lubiński koncern ma w swojej strategii zapisaną geograficzną dywersyfikację działalności i poszukiwanie złóż w innych częściach świata. Jak podał prezes spółki, oprócz wspomnianego złoża w Zambii, KGHM interesuje się również podjęciem eksploatacji złóż rudy w Peru.

"Wydobycie jest w obu rejonach prowadzone w kopalniach odkrywkowych, w których koszty są o jedną trzecią tańsze niż

przy złożach głębokich, które mamy w rodzimym zagłębiu" - podkreślił Błądek.

Dodał, że zambijskie złoże znajduje się przy granicy z Kongo, w pobliżu złoża Kimpe, do eksploatacji którego przygotowuje się KGHM. Koszt projektu Kimpe to ok. 10-12 mln USD.

W Kongo już w kwietniu przyszłego roku ma ruszyć instalacja hydrometalurgiczna do przerobu rudy i ma rozpocząć się produkcja miedzi i kobaltu. KGHM po raz pierwszy działa tam na zasadach samodzielnego operatora górniczego.

Zarząd KGHM już wcześniej zapowiadał, że zamierza wykorzystać instalację także do przerobu rudy z innych złóż w

Afryce. Celem inwestycyjnym o charakterze długofalowym dla KGHM jest bowiem zapoczątkowanie, a następnie ugruntowanie jego obecności w Afryce, uważanej za jeden z najbogatszych geologicznie obszarów świata.

Lubiński koncern jest obecny w Afryce od 1997 roku, jednak pierwszy projekt na eksploatację złoża Kimpe zamiast spodziewanych zysków przyniósł straty - zarząd Polskiej Miedzi zakupił wówczas złoże od pośrednika i ze względu na niekorzystne warunki musiał renegocjować kontrakt.

Inwestycja przyniosła straty, również dlatego, że nie było wystarczających możliwości przerobu wydobywanej rudy na miejscu. Dlatego obecnie, gdy realizowany jest projekt powrotu do Konga, koncern zbuduje tam instalację hydrometalurgiczną do przerobu wydobytej rudy.

msj/ pwd/ ls/

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Kolejny afrykański projekt KGHM - wydobycia rudy w Zambii