Komisarz Rehn: Nie będzie nowego rozszerzenia UE do 2010 r.

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 06-06-2006, 21:03

Europejski komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Olli Rehn powiedział we wtorek w Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu, że po przyjęciu Bułgarii i Rumunii, przewidzianym na 2007 r., "do końca dziesięciolecia" nie będzie dalszego rozszerzenia UE.

Europejski komisarz ds. rozszerzenia Unii Europejskiej Olli Rehn powiedział we wtorek w Zgromadzeniu Narodowym w Paryżu, że po przyjęciu Bułgarii i Rumunii, przewidzianym na 2007 r., "do końca dziesięciolecia" nie będzie dalszego rozszerzenia UE.

Po Bułgarii i Rumunii "żadna inna nowa akcesja nie jest przewidywana w ciągu najbliższych lat, w każdym razie nie do końca dziesięciolecia" - oświadczył Rehn przed delegacją francuskiego Zgromadzenia Narodowego do UE.

Sofia i Bukareszt podpisały w 2005 r. układ akcesyjny do UE, który przewiduje uzyskanie członkostwa 1 stycznia 2007 r., ale pozwala "25" odsunąć to wydarzenie o rok.

Chorwacja, która rozpoczęła w październiku negocjacje członkowskie z UE, miała nadzieję, że będzie mogła przystąpić do Unii tak, by uczestniczyć w wyborach europejskich w 2009 r.

"Następnym krajem na liście będzie prawdopodobnie Chorwacja; mówię prawdopodobnie, ponieważ ten kraj będzie musiał najpierw wypełnić wszystkie wymagane warunki" - powiedział komisarz Rehn.

"Ponadto niemożliwe jest jakiekolwiek przewidywanie: negocjacje z Turcją oczywiście się zaczęły, ale wiemy wszyscy, z samymi Turkami włącznie, że proces ten będzie długi i bez gwarancji co do rezultatu" - dodał.

"Podobna sprawa jest z krajami zachodnich Bałkanów, których stosunki z Unią są jeszcze w bardzo wczesnym stadium" - zauważył Rehn.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane