Komisja Europejska za zmianami w podatku VAT w usługach na odległość

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 22-07-2005, 16:14

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że zaproponowała krajom członkowskim UE zmiany w zasadach pobierania podatku VAT za niektóre usługi dostarczane osobom prywatnym na odległość, np. nauczanie czy otwieranie kredytów.

Komisja Europejska poinformowała w piątek, że zaproponowała krajom członkowskim UE zmiany w zasadach pobierania podatku VAT za niektóre usługi dostarczane osobom prywatnym na odległość, np. nauczanie czy otwieranie kredytów.

    "Potencjał ekonomiczny usług telekomunikacyjnych i elektronicznych jest taki, że trzeba zadbać, aby dochody z podatku VAT wytwarzane przez te usługi wracały do kraju, w którym są one konsumowane" - skomentował tę decyzję komisarz UE ds. podatków i unii celnej Laszlo Kovacs.

    Węgierski komisarz dodał, że propozycja KE ma z jednej strony zapewnić, żeby państwa członkowskie Unii Europejskiej mogły lepiej ściągać podatki za usługi, z których korzystają ich mieszkańcy, zaś z drugiej strony ułatwić operatorom świadczącym usługi łatwe i sprawiedliwe wywiązywanie się z podatku VAT. 

    Obecnie jest bowiem tak, że operator, który świadczy usługi na odległość, płaci podatek VAT zgodnie ze stawkami kraju, w którym ma siedzibę.           

    KE sprecyzowała, że zgodnie z propozycją dla niektórych usług dostarczanych na odległość dla klientów prywatnych, m.in. usług elektronicznych czy nauczania na odległość miejscem opodatkowania byłoby miejsce pobytu klienta.

    "Wszystkie usługi dostarczane przez pośredników byłyby odtąd opodatkowane w miejscu, gdzie główna transakcja, w której pośredniczą się odbywa" - wyjaśnia Komisja.   

KE proponuje, aby usługi restauracyjne były odtąd opodatkowane VAT-em tam, gdzie te usługi są realnie dostarczane. Zasada ta byłaby stosowania z wyjątkiem usług dostarczanych na pokładzie różnych środków transportu, gdzie opłaty byłyby pobierane zgodnie z miejscem odjazdu pojazdu.

    Także usługa wynajęcia na krótki okres pojazdu byłaby opodatkowania tam, gdzie jest on realnie oddany do dyspozycji klienta. Podobnie otwarcie kredytu związanego z najmem mieszkania byłoby poddane opodatkowaniu w miejscu pobytu klienta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Komisja Europejska za zmianami w podatku VAT w usługach na odległość