Korea Line przejmie amerykańską działalność Hanjin

opublikowano: 14-11-2016, 11:08

Korea Line, drugi największy operator masowców w Korei Południowej, wygrał przetarg na część aktywów Hanjin Shipping w ramach sprzedaży upadłościowej nadzorowanej przez południowokoreański sąd, donosi Bloomberg.

Jak poinformował rzecznik Centralnego Sądu Rejonowego w Seulu, oferta firmy pokonała złożoną przez większego konkurenta Hyundai Merchant Marine, w wyniku czego w ręce KL trafią aktywa związane z dotychczasowym amerykańskim biznesem Hanjin.

Końcowe dokumenty sprzedaży mają być podpisane 21 listopada.

Sprzedaż oznacza początek rozpadu koncernu Hanjin, który trwałe załamanie w światowym handlu doprowadziło konieczności wdrażania rekordowo niskich stawek frachtowych, a to w efekcie do kumulowania się wielomilionowych strat i rosnącego długu. Przejęcie aktywów Hanjin oznacza wejście Korea Line w segment przewozów kontenerów i stanowić będzie poważne wyzwanie dla Hyundai Merchant Marine na bardzo popularnej trasie handlowej USA-Azja.

W poniedziałek Hanjin poinformował, że w III kwartale poniósł stratę operacyjną rzędu 309,4 mld wonów (263 mln USD) wobec 1,87 mld wonów straty w analogicznym okresie 2016 r.  Słabo też wyglądają finanse Hyundai Merchant Marine, która wygenerowała stratę w kwocie 230,3 mld wonów.

Od zgłoszenia się do sądu w obronie przed wierzycielami, co miało miejsce 31 sierpnia 2016 r. flota Hanjin skurczyła się do zaledwie 14 statków, około 10 razy w porównaniu z „normalnymi czasami”.

W pierwszych sześciu miesiącach tego roku, udział Hanjin w handlu na trasach USA-Azja wynosił 7 proc. W całym 2015 r. firma przetransportowała 1,85 mln 20-stopowych kontenerów na tej trasie co stanowiło 50 proc. całości przewozów (4,62 mln).

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu