Korea Północna "wyrówna" czas z Południową

opublikowano: 30-04-2018, 09:33
aktualizacja: 30-04-2018, 09:36

Korea Północna zmieni swoją strefę czasową. Czas zostanie przyspieszony o 30 minut, w celu dostosowania się do Korei Południowej. Zmiana ma obowiązywać od 5 maja i traktowana jest "jako pierwszy praktyczny krok na drodze do narodowego pojednania i jedności".

Przywódca Korei Północnej Kim Dzong Un stwierdził, że "czymś bardzo bolesnym" było obserwowanie dwóch zegarów ukazujących dwa różne czasy obowiązujące w  Pjongjangu i Seulu umieszczonych na ścianie w budynku, gdzie odbywało się w ostatni piątek, historyczne spotkania z prezydentem Korei Południowej, Moon Jae-in.

Kim Dzong Un i Moon Jae-in
Zobacz więcej

Kim Dzong Un i Moon Jae-in fot. Bloomberg

Tymczasem do Korei Północnej Chiny wyślą w środę i czwartek w tym tygodniu najwyższego dyplomatę rządu, Wang Yi, który ma wesprzeć plany pojednania skonfliktowanych stron.

Oficjalny komunikat północnokoreańskiego rządu o zmianie czasu potwierdził wcześniejsze doniesienia urzędników z Seulu, że Kim zobowiązał się porzucić północną strefę czasową, która została utworzona w 2015 r. z okazji 70. rocznicy wyzwolenia Korei z japońskiej niewoli po Drugiej Wojnie Światowej.

Korea Południowa i Japonia znajdują się w tej samej strefie czasowej, dziewięć godzin przed czasem Greenwich.

To nie jest abstrakcja, że północ i południe stają się jednym, to jest proces, w którym północ i południe zmieniają swoje różne i oddzielne zdania, pojęcia, rzeczy w te same i wspólne – oświadczył Kim Dzong Un.

Podczas piątkowego szczytu Kim i Moon zadeklarowali, że podejmą kroki, aby oficjalnie zakończyć wojnę w Korei z lat 1950-53, która zakończyła się jedynie rozejmem i pracować nad "denuklearyzacją" Półwyspu Koreańskiego.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu