Koreański gigant obejmie akcje PCF Group

opublikowano: 28-03-2023, 21:00
aktualizacja: 29-03-2023, 17:16
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Krafton wejdzie do akcjonariatu giełdowego producenta gier i będzie miał pierwszeństwo przy współpracy przy jego produkcjach.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Jaką kwotę Krafton może wyłożyć na akcje PCF Group
  • W jaką inną polska spółkę zainwestował do tej pory
  • Przy jakich projektach PCF Group może rozważyć Kraftona jako wydawcę
  • Jaka inna spółka z Azji ma prawo objąć akcje PCF Group

Krafton, gigant z Korei Południowej do którego należy wiele firm, w tym PUBG Studios znane z hitu „PlayerUnknown's Battlegrounds” (PUBG), podpisał umowę z notowanym na głównym parkiecie GPW PCF Group i głównym akcjonariuszem spółki Sebastianem Wojciechowskim.

Na jej mocy obejmie akcje spółki nowej emisji, które po podwyższeniu kapitału będą uprawniały do wykonywania 10 proc. głosów na walnym zgromadzeniu. Za jedną akcję zapłaci 40,2 zł. We wtorek na zamknięciu jedna akcja spółki wyceniana była na 36,75 zł.

Przed miesiącem akcjonariusze PCF Group zdecydowali o emisji do ok. 5,84 mln akcji serii F. Obecnie kapitał zakładowy spółki dzieli się na 30,09 mln akcji. Zakładając, że spółka uplasowałaby całość planowanej emisji, Krafton, żeby mieć 10 proc. w akcjonariacie musiałny objąć 3,59 mln akcji. To oznaczałoby, że musiałby wyłożyć około 144 mln zł.

PCF informował wcześniej, ze z emisji chce pozyskać od ok. 205 mln zł do ok. 295 mln zł, które przeznaczy na zwiększenie liczebności zespołów deweloperskich pracujących nad trzema grami z segmentu AAA: Projekt Dagger, Projekt Bifrost i Projekt Victoria, które zamierza wydać w modelu self-publishing.

Umowa inwestycyjna z Kraftonem dotyczy nie tylko inwestycji, ale przewiduje też możliwość współpracy przy produkcjach PCF Group jako wydawca.

„Jeżeli spółka będzie rozważać wydanie projektu Victoria lub projektu Bifrost w modelu innym niż self-publishing, inwestor będzie miał prawo do pierwszeństwa w negocjacjach, jak również prawo do pierwszeństwa zawarcia umowy w odniesieniu do wszelkich takich umów” – czytamy w komunikacie.

Na mocy umowy Sebastian Wojciechowski przyznał Kraftonowi prawo przeciwdziałające rozwodnieniu, prawo pierwszeństwa nabycia akcji oraz prawo przyłączenia tzw. drag-along right.

Zarówno główny akcjonariusz, jak i koreańska spółka podpisali umowy lock-up, które będą obowiązywać do 28 marca 2024 r. Umowa Inwestycyjna została zawarta na 10 lat ze zwyczajowymi postanowieniami o automatycznym jej rozwiązaniu.

Krafton to kolejny azjatycki gigant, który może pojawić się w akcjonariacie PCF Group. Warranty na akcje polskiego producenta gier ma japoński Square Enix, który jest wydawcą jest m.in. wydawcą wyprodukowanej przez polskie studio gry „Outriders” oraz będącej w produkcji „Gemini”.

Dla Kraftona będzie to kolejna inwestycja w Polsce. Przed rokiem zainwestował w Covenant.dev - spółkę założoną na początku 2020 r. przez weteranów z branży gier, którzy zdobywali doświadczenie m.in. w CD Projekcie czy 11 bit studios. Studio pracuje nad strategiczną przygodówką „Gord”.

Zauważeni przez globalnego gracza
Zauważeni przez globalnego gracza
  • Zawarcie umowy inwestycyjnej z Krafton, z którym łączą nas biznesowe ambicje i shooter’owe DNA, to bardzo dobra wiadomość dla naszego studia oraz potwierdzenie jakości realizowanych przez nas projektów w modelu selfpublishing. To także sygnał, że jako grupa zmierzamy we właściwym kierunku, a globalni gracze to dostrzegają mówi Sebastian Wojciechowski, prezes i największy akcjonariusz PCF Group.
  • © ℗
    Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

    Polecane