Kosmiczny biznes zainspirował Polaków

opublikowano: 24-08-2017, 19:18
aktualizacja: 24-08-2017, 19:22

Wprawdzie polski sektor kosmiczny dopiero się rozwija, ale działające w nim firmy coraz śmielej komunikują swoją aktywność. Testują systemy, tworzą komponenty urządzeń wykorzystywanych w misjach i próbują sił w budowie własnych mikrosatelitów.

W 2012 r., gdy Polska przystępowała do Europejskiej Agencji Kosmicznej (European Space Agency – ESA), liczba krajowych podmiotów zarejestrowanych na jej portalu przetargowym (EMITS) wynosiła niewiele ponad 50. Do roku 2017 wzrosła do ponad 300.  

Testy wyprodukowanych w Polsce urządzeń wspomagających montaż satelity Euclid przeprowadzone przez firmę Sener Polska.
Zobacz więcej

Testy wyprodukowanych w Polsce urządzeń wspomagających montaż satelity Euclid przeprowadzone przez firmę Sener Polska. ARC

- Składka wpłacana przez Polskę do ESA wraca do kraju w formie kontraktów dla lokalnych firm. A zeszłoroczna decyzja rządu o nieznacznym jej zwiększeniu daje nieco więcej przestrzeni na rozwój. Polski przemysł kosmiczny dobrze wykorzystał pięć lat członkostwa w ESA. Aby jednak zagwarantować utrzymanie tempa wzrostu potrzebne są odważniejsze decyzje o zwiększeniu inwestycji w sektor kosmiczny poprzez znaczące podniesienie składki na tzw. programy opcjonalne ESA oraz uruchomienie programu krajowego – twierdzi Aleksandra Bukała, dyrektor generalna firmy Sener Polska, stanowiącej część hiszpańskiej grupy Sener.

Krajowe firmy już teraz uczestniczą w większości misjach ESA, jak ExoMars, ATHENA czy JUICE, ale – jak dodaje Aleksandra Bukała - zaczynają też zdobywać kontrakty spoza Europy. 

Mały wkład w wielkie misje

Wprawdzie nasza aktywność, w porównaniu z innymi państwami Europy, nie jest zbyt duża, to również krajowe firmy zaczynają głośno opowiadać o projektach, w które są angażowane. Przykład: firma Astri Polska pochwaliła się niedawno przystąpieniem do budowy urządzeń dla programu NeoSat, którego celem jest stworzenie europejskich platform satelitów telekomunikacyjnych. Ich rozwiązania zostaną użyte przez Airbus Defence and Space w testach systemów elektronicznych satelitów. 

W tym roku firma ta dostarczyła także pierwsze urządzenie Simulation Front End dla satelitów meteorologicznych MetOp-SG. Natomiast w ramach misji JUICE, przekaże oprogramowanie oraz sprzęt do obsługi naziemnej.

W projekty realizowane wokół JUICE, której głównym celem jest zbadanie Jowisza i jego skutych lodem księżyców, zaangażowani zostali także inżynierowie z firmy Sener Polska. Powiązana z nią hiszpańska firma wygrała przetarg na zaprojektowanie, wyprodukowanie, przetestowanie i zamontowanie 11-metrowego manipulatora magnetometru, czyli składanego wysięgnika z umieszczonymi na nim instrumentami pomiarowymi. Firma pracowała również przy ExoMars - miała opracować jednego z mechanizmów łączących łazik marsjański z lądownikiem. Z kontraktów pozaeuropejskich: została zaproszona do tworzenia systemu dokowania dla amerykańskich wahadłowców Dream Chaser.

Cel: lokalne fabryki satelitów

Spółki z Polski próbują też realizować własne projekty. Firma SatRevolution, współpracująca z Wrocławskim Centrum Badań EIT+ opracowała np. prototyp silnika jonowego, który ma wydłużyć czasu misji kosmicznych oraz zminimalizować ilość pozostawianych na orbicie odpadów. 

- Chcemy wprowadzać do produkcji ekologiczne rozwiązania, które pomogą również innym firmom i osobom prywatnym wysyłającym swoje satelity w przestrzeń kosmiczną przedłużyć ich podróż oraz umożliwić bezpieczne usunięcie maszyn z orbity  – tłumaczy Grzegorz Zwoliński, współzałożyciel SatRevolution.

Firma wcześniej ogłosiła także śmiały plan budowy fabryki satelitów. Chce umieścić na orbicie konstelację własnej konstrukcji satelitów, które będą gromadzić i udostępniać dane za pośrednictwem dedykowanej platformy i aplikacji mobilnych.

Podobne plany ma Creotech Instruments. Firma pracuje nad stworzeniem otwartej platformy satelitarnej HyperSat (przygotowywanej w ramach projektu Renesans, współfinansowanego z dotacji unijnych). Ma ona  umożliwić realizację misji radiowych, telekomunikacyjnych i obserwacyjnych. 

Firma jest również współtwórcą platformy EO Cloud, gromadzącej i udostępniającej – na potrzeby biznesowe i naukowe – dane satelitarne. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu