KPP: Zgrzyt w pakiecie antykryzysowym

DI
opublikowano: 17-06-2009, 17:28

Zdaniem Konfederacji Pracodawców Polskich jeden z przesłanych przez rząd do Sejmu projektów ustaw mających realizować ustalenia w ramach Pakietu Działań Antykryzysowych jest całkowicie sprzeczny z  uzgodnieniami Komisji Trójstronnej.

Poniżej publikujemy komunikat KPP:

"Konfederacja Pracodawców Polskich w trwających konsultacjach Pakietu Antykryzysowego wyraża swój sprzeciw wobec aktualnej formy projektu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W tym zakresie, treść projektu zasadniczo odbiega od ustaleń pomiędzy partnerami społecznymi na które osobiście zgodził się Premier Donald Tusk.
-Naszym celem było zwolnienie bonów, talonów i innych świadczeń rzeczowych finansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych z podatku dochodowego od osób fizycznych, tymczasem rząd przesłał do Sejmu projekt, który stanowi zupełnie co innego - podkreślała, ekspert KPP Adam Ambrozik.

KPP oraz związki zawodowe wielokrotnie zwracały rządowi uwagę, że zwolnienie z podatku świadczeń z funduszu socjalnego realizowanych w formie rzeczowej- w tym bonach towarowych zapewni, że środki na pewno zostaną wydatkowane w polskiej gospodarce. To co zaproponował rząd, czyli uznanie nieopodatkowanej gotówki za preferowaną formę zwolnienie może powodować patologie w zakresie wypłacania pracownikom tą drogą zwykłego wynagrodzenia nie objętego podatkiem ani świadczeniem ZUS.

Wypłacanie gotówki z tego Funduszu niesie też zagrożenie, że pieniądze te będą wydawane na cele niezgodne z tymi, jakie określa ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.

W toku prac Komisji Trójstronnej, KPP trzykrotnie zwracała uwagę Ministerstwa Finansów, że przekazywanie świadczeń w bonach, obok innych form świadczeń rzeczowych zapewni transparentność konsumpcji środków z funduszu socjalnego oraz zagwarantuje, że środki te zostaną wydane na ściśle ukierunkowany popyt wewnętrzny, nie zasilą zaś lokat, lub nie zostaną wydatkowane za granicą.

Zdaniem KPP nie do przyjęcia jest fakt, że postulatem partnerów społecznych było zwolnienie świadczeń rzeczowych przekazywanych w postaci bonów towarowych, natomiast w projekcie rządowym zwolnieniu od podatku dochodowego nie podlegają bony, talony i inne znaki, uprawniające do ich wymiany na towary lub usługi.

Projekt który trafił do Sejmu, w uzasadnieniu podaje, że ze zwolnienia będą korzystać bony żywieniowe, co wprowadza w błąd. Zatem przedstawiona regulacja jest wewnętrznie sprzeczna i niezgodna z wcześniejszymi ustaleniami partnerów społecznych.  Podczas dzisiejszego posiedzenia Zespołu problemowego ds. socjalnych polityki gospodarczej i rynku pracy, wszyscy partnerzy społeczni negatywnie ocenili obecną formę projektu, który jest niezgodny z wcześniejszymi ustaleniami. Zespół zarekomendował uelastycznienie przepisu i a tym samym powrót do jego wcześniejszej formy zakładającej zwolnienie różnych form świadczeń rzeczowych- także w postaci bonów towarowych".

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane