Le Maire: ceny energii we Francji nie wzrosną w tym roku więcej niż 4 proc.

  • PAP
opublikowano: 14-01-2022, 13:18

Rząd Francji zwiększy o 20 terawatogodzin (TWh) ilość energii jądrowej sprzedawanej po obniżonej cenie przez koncern EDF, co automatycznie obniży rachunki osób prywatnych, dla których cena energii nie wzrośnie więcej niż 4 proc. w 2022 roku - zapowiedział minister gospodarki i finansów Bruno Le Maire.

Bruno Le Maire
Bruno Le Maire
fot. Bloomberg

Główny podatek od energii elektrycznej (TICFE) został już obniżony z 22,5 do 0,5 euro za megawatogodzinę (MWh) – przypomniał Le Maire w wywiadzie dla piątkowego dziennika "Le Parisien".

„Poinformowałem o naszych działaniach antyinflacyjnych komisarz UE Margrethe Vestager, z którą prowadziliśmy wiele dyskusji na ten temat” – zapewnił minister finansów.

Jeśli chodzi o wzrost cen paliw Le Maire poinformował, że ministerstwo nie zamierza wprowadzać żadnych dodatkowych dopłat, poza wyrównaniem inflacyjnym w wysokości 100 euro, które zostało już wypłacone gospodarstwom domowym z dochodem miesięcznym do 2 tys. euro pod koniec roku 2021.

Zapowiedzi francuskiego rządu związane z prądem produkowanym przez koncern EDF doprowadziły w piątek do gwałtownej przeceny akcji tego giganta użyteczności publicznej. Spadek kursu był rekordowy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane