Legalizacja marihuany w Kanadzie obniżyła ceny

  • DI
opublikowano: 14-10-2019, 22:00

W III kw. po raz pierwszy od czasu legalizacji (17 października 2018 r.) oficjalna cena 1 g używki spadła — średnia na rynku wyniosła 10,23 dolara kanadyjskiego przy zakupach mniejszych niż 1,49 g, co oznacza spadek o 42 centy.

Ceny są zależne od ilości, większe zakupy oznaczają niższą cenę. Oficjalna średnia cena rok temu wynosiła 9,75 dolara, ale zaraz po legalizacji ceny wzrosły o 17 proc. Sklepy mogą zaopatrywać się tylko u licencjonowanych dostawców i ze względu na trudności w nadążaniu za popytem wiele z nich nie mogło prowadzić regularnej obsługi klientów.

Zobacz także

W październiku 2018 r. cena legalnej marihuany była prawie o 60 proc. wyższa od ceny z czarnego rynku. Teraz razem ze spadkiem oficjalnych cen spadają także ceny w nieoficjalnym obiegu, które wynoszą średnio 5,59 dolara za 1 g. Statistics Canada gromadzi te dane na specjalnej stronie, na której również użytkownicy mogą wpisywać dane o cenach. Kiedy rok temu rząd legalizował marihuanę, wprowadził system ewidencjonowania wielkości sprzedaży zarówno na cele medyczne, już wcześniej legalne, jak do tzw. użytku rekreacyjnego. Chodziło o to, by marihuana z legalnych upraw nie trafiała na czarny rynek, a z nielegalnych do oficjalnych sklepów.

Co miesiąc posiadacze licencji muszą przesyłać dane statystyczne do ministerstwa zdrowia, a Statistics Canada gromadzi je i udostępnia na specjalnie wydzielonym Cannabis Stats Hub. Legalne wydatki gospodarstw domowych na marihuanę na cele niemedyczne wynoszą średnio 443 dolary rocznie. To 10 razy mniej niż wydatki na tytoń. Legalność produktu jest udokumentowana znakiem akcyzy. W pierwszej połowie roku do budżetu wpłynęło 186 mln dolarów kanadyjskich z akcyzy i podatków pośrednich.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Polecane