Czytasz dzięki

Łódzkie otrzymało ok. 2 mln zł na zakup książek

Polska Agencja Prasowa SA
opublikowano: 20-09-2005, 18:26

Prawie 2 mln zł otrzymało województwo łódzkie na zakup książek w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa. Pieniądze te mają trafić do bibliotek w regionie w październiku.

Prawie 2 mln zł otrzymało województwo łódzkie na zakup książek w ramach realizacji Narodowego Programu Czytelnictwa. Pieniądze te mają trafić do bibliotek w regionie w październiku.

We wtorek w Łodzi w siedzibie Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej premier Marek Belka i minister kultury Waldemar Dąbrowski wręczyli przedstawicielom bibliotek z całego województwa symboliczne czeki.

"Chciałbym państwu, którzy będą odpowiadali za rozdysponowanie tych pieniędzy życzyć satysfakcji. Nic piękniejszego chyba nie ma dla bibliotekarza jak wybierać książki. Chciałbym żebyście panie i panowie, mieli taką przyjemność przez wiele lat, co roku" - powiedział premier do zebranych na sali przedstawicieli bibliotek.

Województwo łódzkie otrzyma ponad 1,9 mln zł i jak się szacuje kwota ta pozwoli na zakup ok. 78 tys. książek. Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna w Łodzi ma otrzymać z tej puli 95 tys. zł. Pozostałe pieniądze podzielone zostały na wszystkie biblioteki publiczne w regionie, których razem jest 570.

Obecny na uroczystości przekazania symbolicznych czeków minister kultury Waldemar Dąbrowski powiedział m.in., że liczba przeczytanych książek decyduje o rozwoju gospodarki państwa, o postępie cywilizacyjnym, o sposobie w jakim się pracuje i o sposobie w jakim się wypoczywa.

Dąbrowski przyznał, że osobiście uważa biblioteki za jeden z "nerwów organizmów Rzeczpospolitej".

Zaznaczył, że w ostatnich kilkunastu latach zmniejszyła się drastycznie liczba bibliotek, ale bardziej dotkliwe było to, że ich oferta książkowa była skromna. "Wartość merytoryczna zbiorów bibliotecznych nie odpowiadała oczekiwaniom współczesnego Polaka. Po roku 1989 zmienił się kanon literatury młodzieżowej, zmieniły się potrzeby w zakresie poradników, słowników, leksykonów, gdy tymczasem zbiory biblioteczne zmieniały się bardzo wolno lub wcale" - mówił.

Przypomniał, że w 2004 roku rząd przyjął "Narodową strategię rozwoju kultury", której jednym z najważniejszych programów jest "Narodowy program rozwoju czytelnictwa". To właśnie w jego ramach w kasie państwa znalazło się 30 mln zł na zakup nowych książek do bibliotek publicznych.

We wtorek w Łodzi część tych pieniędzy przeznaczono na placówki w woj. łódzkim.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Polska Agencja Prasowa SA

Polecane