Czytasz dzięki

Lokum Deweloper widzi ożywienie

opublikowano: 04-10-2020, 22:00

Działający w Krakowie i Wrocławiu deweloper giełdowy notuje wzrosty sprzedaży.

Pierwsze trzy kwartały 2020 r. Grupa Lokum Deweloper, oferująca mieszkania o podwyższonym standardzie, zamknęła z 25-procentowym wzrostem sprzedaży. W tym okresie spółki z grupy zawarły 294 umowy deweloperskie i przedwstępne wobec 235 w analogicznym okresie 2019 r. Do końca września grupa przekazała klientom łącznie 311 lokali. Tylko w trzecim kwartale 2020 r. grupa podpisała 206 umów deweloperskich i przedwstępnych, o 222 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2019 r., kiedy było ich 64. Na koniec września umowami rezerwacyjnymi objętych było 48 lokali, co oznacza wzrost o 92 proc. r/r. Przekazano klucze do 44 lokali.

— Po załamaniu na rynku nieruchomości w drugim kwartale br. widzimy wyraźny powrót klientów do decyzji zakupowych, które zostały odłożone z obawy na sytuację wywołaną pandemią koronawirusa — mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Na koniec września w ofercie dewelopera znajdowało się 1107 mieszkań, a 1355 w realizacji. W analogicznym okresie ubiegłego roku było to odpowiednio 261 i 840 mieszkań.

OKIEM EKSPERTA

Koniec niskiej oferty

MATEUSZ MUCHA, menedżer DM Navigator

Przez kilka kwartałów Lokum Deweloper zmagał się z problemem niskiej oferty, co skutkowało niskim poziomem sprzedaży w poszczególnych kwartałach. Problemy z ofertą w 2019 r. wynikały z przedłużających się procedur administracyjnych, przez co spółka nie mogła wprowadzać do sprzedaży kolejnych inwestycji. Odbudowa oferty rozpoczęła się pod koniec 2019 r., kiedy to przekroczyła poziom 650 lokali, a inwestycje wprowadzone do sprzedaży w tym roku podniosły jej poziom do nieco ponad 1100 lokali na koniec III kwartału 2020 r. Znaczne wzbogacenie oferty zdecydowanie wpłynęło na poziom sprzedaży, która przekroczyła 200 szt. w III kwartale 2020 r., co oznacza powrót do poziomów naturalnych dla spółki. Pierwsze dwa kwartały były dla spółki słabe sprzedażowo ze względu na trwającą pandemię — biura sprzedaży Lokum były zamknięte w trakcie lockdownu, a więc sprzedaż odbiła nieco z opóźnieniem wobec stanu oferty. Spodziewam się, że spółka wraca na właściwe tory sprzedażowe, a kolejne kwartalne odczyty będą już na poziomie co najmniej porównywalnym z III kwartałem 2020 r. Dobre wyniki sprzedażowe powinny przełożyć się również na bardzo dobre wyniki finansowe w kolejnych latach, ponieważ spółka ma dobrze zlokalizowany, zakupiony po atrakcyjnych cenach bank ziemi we Wrocławiu oraz Krakowie, co powinno przełożyć się na wysokie marże.

Nieruchomości
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
×
Nieruchomości
autor: Dominika Masajło, Paweł Berłowski
Wysyłany raz w tygodniu
Najważniejsze informacje z branży nieruchomości mieszkaniowych i komercyjnych. Wiadomości, komentarze i analizy rynkowe.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Berłowski

Polecane